mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- چهارشنبه ۱۳٩۳/٢/۳

انجمن‌های حامی مصرف‌کنندگان را بشناسید

به امروز و دیروز ارتباطی ندارد تاریخ نشان می‌دهد که همواره مصرف‌کنندگان مورد ظلم و بی‌عدالتی بوده‌اند. این بی‌عدالتی ناآگاهی از فرایند تولید کالاها و ترکیبات آنها تا عوارض مصرف کالاهای زیان‌بار و حتی قیمت غیر منصفانه و ضعف خدمات پس از فروش را در بر می‌گیرد. کم نیستند افرادی که به دلیل یکی از این موارد از خدمات یا کالایی که استفاده ‌کرده‌اند، متضرر شده‌ یا آسیب دیده‌اند و به هر حال از پولی که پرداخت کرده‌اند رضایت ندارند. این در حالی است که رعایت حقوق مصرف‌کننده و چند و چون آن، از زوایای گوناگون در قوانین کشور مورد بررسی و تاکید گرفته است. حالا اگر شما هم در دسته کسانی قرار دارید که می‌خواهید بیشتر با حقوق خود آشنا شوید یا شکایتی از یکی از ارائه‌دهندگان کالا و خدمات دارید، ادامه مطلب را بخوانید.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/٢/۳

روش‌شناسی تفسیر حقوقی قرآن
دکتر سید احمد میر خلیلی / عضو هیئت علمی دانشگاه یزد
حمید رضا نوری / دانشجوی دکترای رشته قرآن و حدیث دانشگاه معارف اسلامی
چکیده
نویسنده‌ اهمیت تفسیر حقوقی قرآن را بررسی می‌کند و به ضرورت توجه به این شیوه تفسیری، از آن رو که قرآن یکی از منابع حقوقی اسلامی است، اشاره می‌نماید. در ادامه نمونه‌هایی از تفسیر حقوقی معصومان: از آیات معرفی می‌کند و چون مباحث حقوقی بخشی از فقه اسلامی را تشکیل می‌دهد، وی تفسیر حقوقی را در زمره تفاسیری معرفی می‌کند که به آیات الاحکام پرداخته‌اند. پس از تحلیل معنای تفسیر حقوقی، به احتمال‌های متصور توجه کرده، این تفسیر را مصداقی از سبک، روش و گرایش‌های تفسیری می‌شمارد و در پایان دو نمونه از آسیب‌های تفسیر حقوقی، را ذکر می‌کند.
واژه‌های اصلی: قرآن، روش، تفسیر، فقه، حقوق، حق.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٢/۱

در گفت‌وگوی«حمایت» با کارشناسان حقوقی بررسی شد؛
نگاهی قانونی به تشکل‌های کارگری و کارفرمایی

 تاریخ زندگی بشر، گویای این حقیقت است که انسان علاوه بر نیازهای فردی، درگیر نیازهای جمعی و اجتماعی نیز است و تلازم این دو نیاز است که به زندگی معنا و مفهوم واقعی می‌دهد و در سایه آن انسان می‌تواند در مسیر رشد و تکامل بشری گام‌های محکم‌تری بردارد. در گفت‌وگو با کارشناسان حقوقی به بررسی ابعاد حقوقی یکی از مصادیق فعالیت جمعی که تشکل‌های مرتبط با موضوع کار است  پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٢/۱

طی بخشنامه‌ای از سوی رئیس قوه قضاییه به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور قیمت دیه سال 1393 اعلام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، متن این بخشنامه به شرح ذیل است:
در اجرای ماده 549 قانون مجازات اسلامی، مصوب 1392 و با توجه به بررسی‌های بعمل آمده قیمت دیه کامله در ماههای غیرحرام از ابتدای سال 1393، مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال تعیین می‌گردد.
 
صادق آملی لاریجانی
رئیس قوه قضاییه
http://www.dadiran.ir/Default.aspx?tabid=2351&articleType=ArticleView&articleId=75719

- جمعه ۱۳٩۳/۱/٢٩

در گفت‌وگو با عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، حقوقدان مطرح شد؛
قواعد حاکم بر مبارزه با سلاح‌های هسته‌ای

 کاربرد سلاح هسته‌ای، به‌عنوان بارزترین  نمونه‌ سلاح‌های کشتار جمعی، آثاری به همراه دارد که قابل قیاس با سایر سلاح‌ها، شامل سلاح‌های متعارف و سایر مصادیق سلاح‌های کشتار جمعی نیست.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/۱/٢٧

دزدی دریایی، تهدید مشترک جامعه بین‌المللی است
سازوکار محاکمه دزدان دریایی

 دزدان دریایی، این روزها از قاب سینما به دنیای واقعی بازگشته‌اند. آن دسته از کشورهای ساحلی مانند سومالی که از حکومت مرکزی قدرتمندی برخوردار نیستند، تبدیل به مأمن و پناهگاه کشتی‌های دزدان دریایی شده‌اند.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۱/٢٦

در گفت‌وگوی «حمایت» با کارشناسان حقوقی بررسی شد؛
زیر‌ و بم قانونی ثبت شرکت‌های سهامی

 در میان همه شرکت‌هایی که در عرصه اقتصادی و تجاری فعالیت دارند شرکت‌های سهامی از اهمیت زیادی در قانون تجارت برخوردارند. این اهمیت به دو دلیل است:


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۱/٢٦

 نفس دفاع، قصاص را ساقط می‌کند
حسین میرمحمد صادقی / استاد دانشگاه
در بحث دفاع مشروع، استثنا بر اصل است. اصل بر  این است که اگر کسی نیاز به حمایت دارد باید به مراجع و نیروی انتظامی مراجعه کند، به عبارت دیگر نباید افراد قانون را در دستان خود گرفته و درصدد دفاع از خود برآیندالبته ناگفته نماند


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۱/٢٦

پیمان حاج محمود عطار
راه‌های کاهش آرای متضاد از مراجع قضایی
اگر رای صادر شده به جهت اهمال قاضی باشد خانواده مقتول می‌توانند از قاضی خسارت بگیرند و اگر دولت مقصر باشد می‌توانند از دولت مطالبه خسارت کنند.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۳/۱/٢۱

دولت چگونه به واحدهای تولیدی کمک می‌کند؛
سازوکارهای قانونی برای رفع موانع تولید

 
اسلامی برای رفع مانع برای فعالیت‌های صنعتی و تولیدی بوده‌ایم. قانون رفع برخی از موانع تولید و سرمایه‌گذاری صنعتی مهم‌ترین قانون در این زمینه است. این قانون پس ایراد شورای نگهبان در سال1386 سرانجام در سال بعد با تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام اجرایی شد.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :