وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری مقالات و مطالب حقوقی
hassani.org
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- پنجشنبه ۱۳٩۳/٧/۱٧

در مواردی که مجنون مرتکب بزه دارای مجازات قصاص یا دیه می‌شود


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٧/۱٤

مراحل انحصار وراثت توسط وراث
 
 پس از فوت فرد، اموال او به طور قهری به وراث منتقل می‌شود، اما اگر وراث می‌خواهند سهم‌الارث خود را مطالبه و در آن تصرف کنند، در مرحله نخست باید انحصار وراثت کنند. به این معنا که منحصر بودن آنها در ارث بردن از فرد متوفی و و سهم‌الارث هر یک از آنها در دادگاه بررسی و اثبات شود.کارکرد گواهی انحصار وراثت نیز آن است که بدون انحصار وراثت، وضعیت ورثه و چگونگی تقسیم ترکه به طور رسمی روشن نمی‌شود.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۳/٧/۱٢

در گفت‏وگو با «حمایت» بررسی شد
واکاوی چالش کارگر و کارفرما با محوریت قانون کار

 سعیده جلادتی -  مباحث بین کارگر و کارفرما از جمله مسایلی است که اغلب رخ می‌‏دهد. نگاهی به راهروهای دادسرا‌ها و حتی بخش حقوقی و قضایی وزارت کار، همچنین تشکیل پرونده‌های بسیاری پیرامون مشکلات حقوقی یا مادی و حتی بیمه، بخشی از اختلافات کارگر و کارفرمایی است. در این میان دادگستری به عنوان یک مرجع قضایی، مسئول رسیدگی به اختلافاتی است که بین کارگر و کارفرما فصل خصومت نشده است. در این میان ، پیشنهادهای مختلفی از سوی برخی از بازرسان یا معاونان قضایی دراین خصوص ارایه  شده است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/٧/۸

تملک املاک و اراضی در شهرداری ها

تهیه و تدوین: اداره کل تدوین قوانین و مقررات

فهرست مطالب

مقدمه   
مبحث اول: آشنایی با نحوه تملکات املاک در شهرداری‌ها  

چکیده   
نحوه تملک و اقسام آن در شهرداری‌ها  
نحوه تملکات اختصاصی شهرداری   
تملکات عمومی شهرداری 


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٧/٧

احتکار در لغت به معنای نگهداری طعام به انتظار گران شدن آن است و در اصطلاح نیز عبارت از حبس گندم، جو، خرما، کشمش و روغن حیوانی و خودداری از فروش آنها است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/٧/۱

توسط رئیس جمهوری صورت گرفت:
ارسال لایحه جامع وکالت و مشاوره حقوقی به مجلس
در اجرای تکلیف مقرر در ماده (212) قانون برنامه پنجم توسعه و به منظور تجمیع قوانین پراکنده و متعدد در حوزه وکالت و ساماندهی آن و با توجه به لزوم ایجاد تغییرات بنیادین در تشکیلات و ساختار کانون وکلا، لایحه یادشده جهت طی تشریفات قانونی تقدیم می شود.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٦/٢٤

فرج‌زاده در گفتگو با باشگاه خبرنگاران تشریح کرد
شرایط اختصاص حق سرقفلی به مستاجران املاک تجاری
یک کارشناس مسائل حقوقی گفت: در صورت صدور حکم تخلیه توسط دادگاه مستأجر مستحق دریافت حق کسب پیشه یا حق سرقفلی به صورت وجه نقد خواهد بود.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/٦/۱٩

بیشترین نگرانی که موقع برنامه‌ریزی برای سفر ذهن افراد را به خود مشغول می‌کند،‌ محل اقامت است؛ خصوصا در زمان‌های شلوغ که پیدا کردن هتل و اقامتگاه مشکل‌ساز است. اما خرید خانه یا آپارتمان دوم در شهری دیگر برای کمتر کسی مقدور است.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۳/٦/۱٦

 برای کسانی که عصبانیت خود را روی اموال عمومی خالی می‌کنند
زندان با جبران خسارت در انتظار تخریب‌گران
 بعضی‌ها عادت دارند موقع حرف زدن یا عصبانیت یا هر حالت دیگری با چیزی مشغول باشند. انگار دوست دارند هیجان خود را روی وسایلی که مال خودشان نیست خالی کنند و سر این وسایل تلافی در بیاورند. این افراد مجازات می‌شوند، نمی‌دانید چطور؟ سطر‌های بعدی را همراه ما باشید


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۳/٦/۱٥

احتراماً چنانچه فردی علیه اداره برق شکایت نماید که بیست سال پیش که کارگر اداره برق بوده به لـحاظ عدم تأمین وسایل ایمنی از ناحیه ستون فقرات آسیب‌دیده با توجه به اینکه جنبه عمومی مشمول مرور زمان گردیده آیا باز هم موضوع در دادسرا و دادگاه کیفری قابل رسیدگی است (با توجه به اینکه دیه یکی از مجازاتهاست) یا اینکه بایستی جهت مطالبه دیه به دادگاه حقوقی مراجعه نماید.

 


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315____ 66342303
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :