mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- یکشنبه ۱۳٩۳/٢/۱٤

گزارش/
ضرورت اعمال تخفیف در راستای "حبس‌زدایی"/ تخفیف در مجازات نباید سبب تجّری مجرم شود
سیاست دستگاه قضا بر مبنای حبس‌زدایی است تا آمار زندانیان افزایش نیابد اما این در حالی است که تخیف در مجازات و حبس‌زدایی نباید به گونه‌ای باشد که موجبات تجری و جسارت شخص مجرم را فراهم آورد.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٢/۸
مرجع تصویب: مجلس شورای اسلامی 
شماره ویژه نامه: ۶۷۶
  چهارشنبه،۳ اردیبهشت ۱۳۹۳
  سال هفتاد شماره ۲۰۱۳۵
 قانون آیین دادرسی کیفری

 

http://www.rooznamehrasmi.ir/Laws/ShowLaw.aspx?Code=1817

- یکشنبه ۱۳٩۳/٢/٧

تظاهر و مداخله در وکالت

پیوست(ها):
 تظاهر و مداخله در وکالت (نوع: PDF  حجم: 182KB)
 
به نقل از :
http://www.ensani.ir/fa/content/153894/default.aspx
- یکشنبه ۱۳٩۳/٢/٧

بررسی حقوق زندانیان در گفت و گو با دو حقوقدان
تهران-ایرنا-«بهمن کشاورز» رییس اتحادیه ی کانون های وکلای دادگستری و «نعمت احمدی» وکیل دادگستری، دو حقوقدان صاحب نامی هستند که در گفت و گو با ایرنا به بررسی موضوع حقوق زندانیان و ضرورت اجرای دقیق آن پرداختند.


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۳/٢/٥

در گفت‌وگوی «حمایت» با عضو هیات علمی دانشگاه قم مطرح شد؛
مولفه های حقوقی محیط زیست سالم

 یکی از گفتمان‌های حاکم بر حوزه حقوق عمومی در زمینه حق‌های بشری، وجود حق‌ بر محیط زیست سالم است که هم در اسناد بین‌المللی و هم در اسناد داخلی بر وجود آن اشاره شده است. از لحاظ تاریخی از وقتی که انسان‌ها به صورت اجتماعی زندگی و با پیشرفت صنعت، امکان دخالت در محیط زیست را به صورت گسترده‌ای پیدا کرده‌اند این حق نمود بیشتری پیدا کرده است. از سوی دیگر باید به این مهم نیز توجه داشت که در قوانین کشورهای توسعه یافته این حق همواره مورد تاکید است. درایران نیز، قانون‌گذار به صورت کلی در برخی قوانین به اهمیت حفظ و نگهداری از این حق مهم بشری اشاره کرده‌است که برای بررسی بیشتر ابعاد حقوقی این موضوع با دکتر «علی مشهدی» حقوقدان و استادیار گروه حقوق عمومی و بین‌الملل دانشکده حقوق دانشگاه قم و نویسنده و مترجم کتب حقوق محیط زیست به گفت‌وگو نشسته‌ایم که
 در ادامه می‌خوانید.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/٢/۳

انجمن‌های حامی مصرف‌کنندگان را بشناسید

به امروز و دیروز ارتباطی ندارد تاریخ نشان می‌دهد که همواره مصرف‌کنندگان مورد ظلم و بی‌عدالتی بوده‌اند. این بی‌عدالتی ناآگاهی از فرایند تولید کالاها و ترکیبات آنها تا عوارض مصرف کالاهای زیان‌بار و حتی قیمت غیر منصفانه و ضعف خدمات پس از فروش را در بر می‌گیرد. کم نیستند افرادی که به دلیل یکی از این موارد از خدمات یا کالایی که استفاده ‌کرده‌اند، متضرر شده‌ یا آسیب دیده‌اند و به هر حال از پولی که پرداخت کرده‌اند رضایت ندارند. این در حالی است که رعایت حقوق مصرف‌کننده و چند و چون آن، از زوایای گوناگون در قوانین کشور مورد بررسی و تاکید گرفته است. حالا اگر شما هم در دسته کسانی قرار دارید که می‌خواهید بیشتر با حقوق خود آشنا شوید یا شکایتی از یکی از ارائه‌دهندگان کالا و خدمات دارید، ادامه مطلب را بخوانید.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/٢/۳

روش‌شناسی تفسیر حقوقی قرآن
دکتر سید احمد میر خلیلی / عضو هیئت علمی دانشگاه یزد
حمید رضا نوری / دانشجوی دکترای رشته قرآن و حدیث دانشگاه معارف اسلامی
چکیده
نویسنده‌ اهمیت تفسیر حقوقی قرآن را بررسی می‌کند و به ضرورت توجه به این شیوه تفسیری، از آن رو که قرآن یکی از منابع حقوقی اسلامی است، اشاره می‌نماید. در ادامه نمونه‌هایی از تفسیر حقوقی معصومان: از آیات معرفی می‌کند و چون مباحث حقوقی بخشی از فقه اسلامی را تشکیل می‌دهد، وی تفسیر حقوقی را در زمره تفاسیری معرفی می‌کند که به آیات الاحکام پرداخته‌اند. پس از تحلیل معنای تفسیر حقوقی، به احتمال‌های متصور توجه کرده، این تفسیر را مصداقی از سبک، روش و گرایش‌های تفسیری می‌شمارد و در پایان دو نمونه از آسیب‌های تفسیر حقوقی، را ذکر می‌کند.
واژه‌های اصلی: قرآن، روش، تفسیر، فقه، حقوق، حق.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٢/۱

در گفت‌وگوی«حمایت» با کارشناسان حقوقی بررسی شد؛
نگاهی قانونی به تشکل‌های کارگری و کارفرمایی

 تاریخ زندگی بشر، گویای این حقیقت است که انسان علاوه بر نیازهای فردی، درگیر نیازهای جمعی و اجتماعی نیز است و تلازم این دو نیاز است که به زندگی معنا و مفهوم واقعی می‌دهد و در سایه آن انسان می‌تواند در مسیر رشد و تکامل بشری گام‌های محکم‌تری بردارد. در گفت‌وگو با کارشناسان حقوقی به بررسی ابعاد حقوقی یکی از مصادیق فعالیت جمعی که تشکل‌های مرتبط با موضوع کار است  پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٢/۱

طی بخشنامه‌ای از سوی رئیس قوه قضاییه به واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور قیمت دیه سال 1393 اعلام شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی قوه قضاییه، متن این بخشنامه به شرح ذیل است:
در اجرای ماده 549 قانون مجازات اسلامی، مصوب 1392 و با توجه به بررسی‌های بعمل آمده قیمت دیه کامله در ماههای غیرحرام از ابتدای سال 1393، مبلغ یک میلیارد و پانصد میلیون ریال تعیین می‌گردد.
 
صادق آملی لاریجانی
رئیس قوه قضاییه
http://www.dadiran.ir/Default.aspx?tabid=2351&articleType=ArticleView&articleId=75719

- جمعه ۱۳٩۳/۱/٢٩

در گفت‌وگو با عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی، حقوقدان مطرح شد؛
قواعد حاکم بر مبارزه با سلاح‌های هسته‌ای

 کاربرد سلاح هسته‌ای، به‌عنوان بارزترین  نمونه‌ سلاح‌های کشتار جمعی، آثاری به همراه دارد که قابل قیاس با سایر سلاح‌ها، شامل سلاح‌های متعارف و سایر مصادیق سلاح‌های کشتار جمعی نیست.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :