mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- یکشنبه ۱۳٩٢/۳/۱٩

قرآن با اشاره به مبانی و اصول حقوقی، اعجاز معارف قرآن را به نمایش گذاشت تا جایی که قوانینی عالی از فردی درس ناخوانده و ارایه آن در نظامی هماهنگ و دارای ویژگی‌های خدامحوری و مبتنی به وحی و عدالت‌محوری است.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/۳/۱٦

کتاب اجاره
اجاره یا به اعیان مملوکه از قبیل حیوان یا خانه و عقار و اثاث و جامه و امثال اینها تعلق مى گیرد و فائده تملیک منفعت را در مقابل عوض مى دهد، و یا متعلق به خود انسان مى شود مثل اینکه شخص آزاد خود را اجیر غیر کند براى اینکه عملى را براى او انجام دهد که غالبا تملیک عمل خود به غیر را در مقابل اجرتى مقرر را مى دهد، گاهى هم مى شود که فائده آن تملیک عمل نیست بلکه منفعت است مثل اینکه زنى خود را اجیر کند براى رضاع نه ارضاع اجیر کند براى اینکه شیر پستان خود را در اختیار مستاءجر قرار دهد نه شیردان به کودک او.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/۳/۱٤

مقدمه
گاه دوران حاملگی به طور معمول و در سلامت کامل مادر و جنین، طی نمی شود؛ و در اثر عوامل گوناگون داخلی یا خارجی، حیات مادر یا جنین یا هر دو و یا سلامت کنونی و آینده هرکدام از ایشان، در معرض خطر قرار می گیرد. مسئله ای که تشخیص آن با توجه به پیشرفت علم پزشکی، گسترش روزافزون وسایل پزشکی و تشخیص زودهنگام بیماری ها، بعید و دشوار نیست. در چنین شرایطی، نگرانی از سلامت و حیات هر یک از طرفین درگیر در این ماجرا، نیازمند تصمیم گیری های جدیدی است. این که بارداری می تواند و باید ادامه یابد یا خیر، امری است که علاوه بر پزشک، از نظر فقهی و اسلامی نیز باید مورد سؤال و بررسی قرار گیرد.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/۳/۱۳

اگر اجزای یک سند که پاره شده است به هم ملحق و به صورت اول درآید الحاق یک نوشته به نوشته دیگر محسوب نمی‌شود. به کاربردن مهر دیگری یا بدین‌صورت است که از مهر سپرده‌شده به شخص بدون اجازه صاحب آن استفاده می‌شود یا کسی بدون اجازه صاحب مهر آن را برمی‌دارد و استفاده می‌کند.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/۳/٩

ماده 591 این‌طور بیان شده است هرگاه ثابت شود که راشی برای حفظ حقوق حقه خود ناچار از دادن وجه یا مالی بوده تعقیب کیفری ندارد و وجه یا مالی ‌که داده به او مسترد می‌شود


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/۳/٦

شهادت زن در دادگاه

• چرا در برخی از دعاوی، شهادت زن در دادگاه پذیرفته نمی¬شود و یا شهادت دو زن، معادل شهادت یک مرد محسوب می¬شود؟ آیا این امر نافی ارزش زن در قوانین داخلی ما نیست؟

 


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۳/٥

نکاتی درباره ممنوعیت مداخله نیروهای مسلح در فعالیت های سیاسی و تبلیغات انتخاباتی
1- براساس ماده 40 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح عضویت کارکنان نیروهای‏ مسلح در سازمان ها، احزاب و جمعیت های‏ سیاسی و مداخله یا شرکت و یا فعالیت آنان در دسته ‏بندی ها و مناقشه‏ های سیاسی و تبلیغات‏ انتخابی ممنوع است و مرتکبان به شش ماه‏ تا سه سال حبس محکوم می‏ گردند.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/۳/۱

حقوق کیفری قرآن در ترازوی منتقدان (قصاص) - بخش سوم و پایانی
پیامدهای قصاص مشروط
وقتی می‌توان دیه را در شمار احکام امضایی آورد که پیش از آیات و روایات دیه به عنوان یک سنت فراگیر و همگانی یا دست کم سنت غالب مطرح باشد، در صورتی که پیش از اسلام زندگی قبیله‌ای بود و پرداخت کننده دیه و دریافت کننده آن قبیله بود،


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/٢/۳٠

حقوق کیفری قرآن در ترازوی منتقدان (قصاص)- بخش دوم/
شرایط قصاص
قصاص از قوانین امضایی است و نوآوری دین اسلام نیست. قصاص در مکاتب بشری پیش از ادیان یهود و مسیحیت نیز وجود داشته و قرآن آن را برای مسلمانان امضا کرده و در شمار احکام و قوانین خود برای مردم آورده است.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/٢/٢۸

حقوق کیفری قرآن در ترازوی منتقدان (قصاص) /بخش اول
شبهه شناسی قصاص
قصاص مجرم، عبارت است از کشتن یا زدن یا مجروح ساختن وی. در نتیجه قصاص برابر با اعدام نیست ؛ چه این که در اعدام زندگی جانی از او گرفته می‌شود، اما در قصاص گاه زندگی جانی گرفته می‌شود و گاه مجازات‌ خفیف تری می‌بیند.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :