mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- دوشنبه ۱۳٩٢/۳/٦

شهادت زن در دادگاه

• چرا در برخی از دعاوی، شهادت زن در دادگاه پذیرفته نمی¬شود و یا شهادت دو زن، معادل شهادت یک مرد محسوب می¬شود؟ آیا این امر نافی ارزش زن در قوانین داخلی ما نیست؟

 


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۳/٥

نکاتی درباره ممنوعیت مداخله نیروهای مسلح در فعالیت های سیاسی و تبلیغات انتخاباتی
1- براساس ماده 40 قانون مجازات جرایم نیروهای مسلح عضویت کارکنان نیروهای‏ مسلح در سازمان ها، احزاب و جمعیت های‏ سیاسی و مداخله یا شرکت و یا فعالیت آنان در دسته ‏بندی ها و مناقشه‏ های سیاسی و تبلیغات‏ انتخابی ممنوع است و مرتکبان به شش ماه‏ تا سه سال حبس محکوم می‏ گردند.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/۳/۱

حقوق کیفری قرآن در ترازوی منتقدان (قصاص) - بخش سوم و پایانی
پیامدهای قصاص مشروط
وقتی می‌توان دیه را در شمار احکام امضایی آورد که پیش از آیات و روایات دیه به عنوان یک سنت فراگیر و همگانی یا دست کم سنت غالب مطرح باشد، در صورتی که پیش از اسلام زندگی قبیله‌ای بود و پرداخت کننده دیه و دریافت کننده آن قبیله بود،


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/٢/۳٠

حقوق کیفری قرآن در ترازوی منتقدان (قصاص)- بخش دوم/
شرایط قصاص
قصاص از قوانین امضایی است و نوآوری دین اسلام نیست. قصاص در مکاتب بشری پیش از ادیان یهود و مسیحیت نیز وجود داشته و قرآن آن را برای مسلمانان امضا کرده و در شمار احکام و قوانین خود برای مردم آورده است.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/٢/٢۸

حقوق کیفری قرآن در ترازوی منتقدان (قصاص) /بخش اول
شبهه شناسی قصاص
قصاص مجرم، عبارت است از کشتن یا زدن یا مجروح ساختن وی. در نتیجه قصاص برابر با اعدام نیست ؛ چه این که در اعدام زندگی جانی از او گرفته می‌شود، اما در قصاص گاه زندگی جانی گرفته می‌شود و گاه مجازات‌ خفیف تری می‌بیند.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/٢/٢٦

یکی از مسائلی که در سالهای اخیر مطرح شده، بحث حریم خصوصی است. تا کنون تعاریف مختلفی از حریم خصوصی ارائه شده که اکثر آنها دارای اشکالات جدی است.

امروز دولت‌های استکباری به بهانة منافع ملی، وارد حریم خصوصی مردم شده و هرگونه تصرفی را برای خویش مباح دانسته‌اند.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/٢/٢٥

محمد بهرامی
عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
این نوشتار خرده گیری های منتقدان قصاص را به نقد و بررسی گرفته است. نویسنده شبهات مخالفان قصاص را به دو دسته تقسیم می کند دسته نخست شبهاتی است که اصل قصاص را هدف قرار داده اند و دسته دوم شبهاتی است که شرایط قصاص را زیر سوال برده اند . در دسدته نخست شبهات زیر به بحث وارزیابی گرفته شده اسد:
1- اعدام حد نهایی قتل است نه تنها کیفر قتل2- قصاص وسیله است نه هدف3- قصاص با دانش روان شناسی و جامه شناسی سازگار نیست.4- عفو قاتل بهتر از قصاص است.
در قسمت دوم این پژوهش شرط همسانی اجتماعی، هم دینی، وهم جنسی، به بررسی گرفته شده است و شبهات مخالفان این سه شرط عرضه شده و هریک به صورت جداگانه مورد سنجش و نقد قرار گرفته است.

 


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/٢/٢۱

جایگاه آشنایی با حقوق در سوابق رییس‌جمهور
کشاورز: تسلط رییس‌جمهور به مبانی حقوق عمومی واجب است

یک حقوقدان گفت: تسلط رییس‌جمهور به مبانی حقوق عمومی واجب است و آشنایی وی با اصول حقوق خصوصی را می‌توان مستحق تلقی کرد.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/٢/۱٩

قوانین و مقررات متعددی به شرح جزییات مناقصات دولتی می‌پردازند؛
هزارتوی قوانین شرکت در مناقصه

هر فرد یا شرکتی که بخواهد وارد معامله با دولت شود و کالا یا خدمتی را برای دولت تهیه کند باید از مرحله مناقصه عبور کند؛ بنابراین بجز در برخی موارد استثنایی، مناقصه تنها راه باز و قابل دسترس برای اشخاص حقیقی و حقوقی برای قرارداد بستن با دولت است؛ راهی که به دلیل وجود قوانین و مقررات متعدد و پیچیده گاهی بسیار صعب‌العبور و پرپیچ‌وخم می‌شود.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/٢/۱٧

ممنوعیت عضویت و فعالیت کارکنان نیروی انتظامی در احزاب سیاسی .
  .یکی از مؤلفه های صیانت و سلامت کارکنان یک سازمان حساس مانند نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران، قطع وابستگی سیاسی آنان از هرگونه خط و مشی سیاسی و جانب داری از احزاب، تشکل ها و جریان های سیاسی می باشد؛ البته نباید این امر را با نفی لزوم بصیرت سیاسی کارکنان خلط کرد.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :