mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- یکشنبه ۱۳٩۱/۱٢/٢٠


حق سلامت و حق دسترسی به حامیان سلامت از اصول مهمی هستند که در قوانین ملی و بین المللی مورد تاکید قرار گرفته اند. اگر پزشکان را حامیان سلامت مردم بدانیم و آنان را کسانی بنامیم که قرار است سلامت را از راههای مختلف در جامعه نهادینه کنند باید بپذیریم که شغلی بسیار خطیر و حساس را برعهده شان نهاده ایم.


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/۱٢/۱۸

اصل عطف به ماسبق نشدن قوانین از پایه های حقوق به شمار می رود. به گوانه ای که این اصل در حقوق خصوصی ، حقوق جزاء‌ حقوق عمومی وحتی در اسناد بین المللی به عنوان وسیله اثبات حق از اهمیت خاصی برخوردار است.


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/۱٢/۱۱

مسأله اجرت برای زن در مورد خدماتی که جزء وظایف او نیست، از جمله در مورد شیردهی زن به فرزند و گرفتن اجرت از پدر و یا اموال فرزند موضوعی است که در بخشی از روایات و منابع فقهی مطرح شده است.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۱/۱٢/۱٠


مرجع تصویب: قوه قضائیه
شماره ویژه نامه: ۵۵۰   چهارشنبه،۹ اسفند ۱۳۹۱

 سال شصت و نه شماره ۱۹۸۰۵
نرخ دیه کامله در ماههای غیرحرام از ابتدای سال ۱۳۹۲

شماره۲۵۳۹۹/۰۱/۹۱                                                                     ۶/۱۲/۱۳۹۱
جناب آقای جاسبی
مدیرعامل محترم روزنامه رسمی کشور
احتراماً به پیوست تعیین نرخ دیه کامله در ماههای غیرحرام توسط ریاست محترم قوه قضائیه که طی شماره ۱۰۰/۴۶۷۳۷/۹۰۰۰ مورخ ۵/۱۲/۱۳۹۱ ابلاغ گردیده است و از ابتدای سال ۱۳۹۲ لازم‌الاجراء می‌باشد جهت درج در روزنامه رسمی ارسال می‌گردد.
وزیر دادگستری ـ سیدمرتضی بختیاری
 
شماره۱۰۰/۴۶۷۳۷/۹۰۰۰                                                               ۵/۱۲/۱۳۹۱
جناب آقای بختیاری
وزیر محترم دادگستری
بازگشت به نامه شماره ۵۶۵۱/۰۱/۹۱/م ـ ۱/۱۲/۱۳۹۱، در خصوص تعیین نرخ دیه در سال ۱۳۹۲، ریاست محترم قوه قضائیه مرقوم فرمودند:
«با توجه به بررسی‌های بعمل آمده و رعایت مصالح مختلفه، قیمت دیه کامله در ماه‌های غیرحرام، از ابتدای سال ۱۳۹۲ مبلغ یک میلیارد و یکصد و چهل میلیون ریال تعیین می‌گردد.»
لذا بدینوسیله مراتب جهت اقدام لازم ابلاغ می‌گردد.
رئیس حوزه ریاست قوه قضائیه ـ علی خلفی

http://www.rooznamehrasmi.ir/Laws/ShowLaw.aspx?Code=746

- چهارشنبه ۱۳٩۱/۱٢/٩

کشته شدن کارکنان نیروهای مسلح در مأموریت آزمایشی میدان تیر، از مصادیق عملی « در حکم» شهید محسوب می‌شود

آیا کشته شدن کارکنان نیروهای مسلح در مأموریت آزمایشی میدان تیر که در یگانهای نظامی‌‌و انتظامی‌‌‌متداول است مشمول مقررات بند «ح » ماده (107) قانون استخدامی‌‌ارتش می‌‌باشد یا خیر؟

 


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۱/۱٢/٦

توسعه فنآوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی در دهه‌های اخیر، خیل عظیمی از رسانه‌ها را به وجود آورده است. تغییر و تحولات در این حوزه از چنان سرعت و وسعتی برخوردار بوده است که حقوقدانان و قانونگذاران هنوز نتوانسته‌اند خود را با آن هماهنگ کنند.
موضع قانونگذار در برابر رسانه‌ها به طور کلی متاثر از دو موضوع بوده است: اول اینکه رسانه‌ها دارای کارکرد مثبت هستند و در خدمت رشد و توسعه فرهنگ و تمدن قرار دارند. دومین دیدگاه، نگاهی منفی به رسانه‌ها دارد و به دلیل تاثیر منفی آن بر سلامت جامعه، سعی در مهار و کنترل آن می‌کنند. در گفت‌وگو با کارشناسان به بررسی این دو رویکرد می‌پردازیم و به دنبال پاسخ به این سوال هستیم که آیا اتهام جرم‌زایی متوجه رسانه‌ها است یا خیر؟


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/۱٢/٤

قرن‌هاست که بشر در جستجوی عدالت است تا این نیاز اساسی را تامین کند. در حقوق، سیاست و اقتصاد و هر دانش دیگری یکی از هدف‌ها تحقق عدالت است. اصل 61 قانون اساسی کشورمان به صراحت عدالت را هدف نظام قضایی می‌نامد. رسیدن به این مطلوب، خواستی عمومی است و به یک جامعه یا یک کشور محدود نمی‌شود. تا اینجا هیچ اختلافی وجود ندارد ولی همین‌که نوبت به تعریف عدالت می‌رسد، مشکل بروز می‌کند. مفهوم عدالت همواره یکی از مفاهیم کلیدی اندیشه بشری بوده است


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۱/۱٢/۱


مقدمه:
پس از وضع مقررات ثبتی ناظر به معاملات اموال غیر منقول این مساله ر ردیف مسایل پربحث مطرح شده است که آیا معاملات اموال غیر منقول ثبت شده بدون تنظیم سند رسمی باطل است؟ آیا تنظیم کنندگان مقررات ثبتی با وضع مقررات مزبور خواسته اند فروش مال غیر منقول بدون تنظیم سند رسمی را مثلاً فاقد هرگونه اثر و کان لم یکن اعلام کنند؟


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۱/۱۱/٢٩

مدت هاست که "لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت" با سر و صدای زیادی مطرح شده است . کم و کاستی های قانونی در دفاع از زنان، تداخل لایحه تامین امنیت زنان با مبحث جرم زدایی و عناوین مجرمانه و مباحثی از این دست در نشستی تخصصی به همت موسسه حقوق تطبیقی دانشگاه تهران و روزنامه "حمایت" با حضور دکتر علی دهقانی قاضی دادگستری و عضو کارگروه تدوین لایحه و مدرس دانشگاه و سید علی کاظمی مدرس دانشگاه ، دبیر کمیته تدوین لایحه و قاضی دادگستری، مورد بررسی قرار گرفت که از نظرتان می گذرد


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۱/۱۱/٢٦

سازمان‌ مردم‌نهاد از منظر قانون

سازمان‌‌های غیر دولتی و مردم نهاد، جمعیت‌ها، گروه‌ها و نهادهای انسانی خودجوش و برآمده از بطن جامعه هستند که با فعالیت‌های غیرانتفاعی و داوطلبانه در جهت رفع معضلات اجتماعی و خدمت‌رسانی عمومی فعالیت می‌کنند و برترین امتیاز خود را استقلال از دولت تدوین کرده‌اند.

 


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :