mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۱

«حمایت» در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرد؛
نحوه پیگیری قضایی حوادث ناشی ازنقص فنی خودرو

امسال حوادث جاده‌ای زیادی رخ داد که یکی از آنها مربوط به تصادف اتوبوس اسکانیا بود. سوختن 44 شهروند در آتش ناشی از تصادف دو اتوبوس اسکانیا .به سرعت علت وقوع این حادثه بررسی شد اما با وجود اینکه این وسیله نقلیه ناایمن تشخیص داده شد بازهم شاهد تردد اتوبوس‌های اسکانیا در جاده‌ها هستیم. در این میان یکی از سئوال‌هایی که مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان سوانحی مانند تصادف یا حریق اتوبوس که ناشی از نقص فنی خودرو است، را از منظر قضایی پیگیری کرد؟ کارشناسان در گفت‌وگو با «حمایت» به این پرسش پاسخ می‌دهند.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۱

برای بیش از دو قرن است که روش‌های اعدام مدام در حال تغییر بوده و از روش‌هایی که برای ایجاد نهایت درد و زجر برای متهم ایجاد شده بود، به روش هایی که کمترین درد را برای محکومین به همراه داشته باشد تغییر یافته است؛


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/۱٢/٩

آیا انسان حق هرگونه استفاده از بدن خود را دارد/ حد و مرز شرعی مالکیت انسان بر بدن خویش
یکی از مدرسان عالی حوزه درباره نسبت انسان و اعضای بدنش گفت: در اسلام «حق‌تکلیف» مطرح است یعنی نمی توانیم بگوییم که انسان فقط حق دارد و یا فقط تکلیف دارد و انسان موجود «حق‌دار مکلف» است یا مکلف صاحب حق است. اصل اولی تسلط انسان بر شئون خودش است که می شود «حق»؛ اما آنچه که شارع تحدید کرده است، می شود «تکلیف».


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۸

تعارض ادلّه ، مبحثی در اصول فقه در بارة تقابلِ ادلة احکام و روشهای رفع آن . تعارض در لغت به معنای یکدیگر را پیش آمدن ، متعرض یکدیگر شدن و معارضه کردن با هم و معارضه به معنای در برابر دیگری پیش آمدن است (بیهقی ، ج 2، ص 853؛ معلوف ؛ المعجم الوسیط ، ذیل «عرض » نیز رجوع کنید بهابن فارس ، ج 4، ص 272). در اصطلاح اصول فقه ، تعارض ، تنافی داشتنِ مقتضای دو یا چند دلیل با یکدیگر است ، به طوری که با هم متضاد یا متناقض باشند (طهرانی حائری ، ص 435؛ انصاری ، ص 750؛ خلاّ ف ، ص 229؛ زحیلی ، ج 2، ص 1201؛ در بارة تعریفهای دیگر رجوع کنید به شوکانی ، ص 883؛ آخوند خراسانی ، ج 2، ص 376؛ حائری ، ج 2، ص 637؛ مظفر، ج 2، ص 186)، مانند آنکه دلیلی بر وجوب کاری دلالت کند و دلیلی دیگر بر حرمت یا واجب نبودن آن .


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٧

اسلام مندنی، قاضی دادگستری در گفت‌ وگو با «قانون» مطرح کرد
بررسی حقوق رقابت در ایران
امروزه همه دولت‌ها به ضرورت دخالت دولت برای حفظ رقابت در بازار پی‌برده و بر همین اساس برنامه ریزی می‌کنند هرچند در میزان و نحوه این دخالت اختلاف نظرهایی است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/۱٢/٦

10 نوآوری‌ در قانون جدید مجازات اسلامی «یادداشت اختصاصی»
دکتر صادق علیخانی
قانون جدید مجازات اسلامی که در اردیبهشت سال 1392 به تصویب رسید حاوی نوآوری‌های بسیاری است؛ گسترش دامنه مجازات‌های تکمیلی و تبعی،  مجازات شخص حقوقی و مجازات‌ها و اقدامات تامینی و ‌تربیتی اطفال و نوجوانان را می‌توان از نکات برجسته این قانون دانست. علاوه بر آن در این قانون، تعلیق اجرای مجازات، نظام آزادی مشروط، نظام نیمه‌آزادی و بخصوص مجازات جایگزین حبس مورد استفاده قرار گرفته است؛ در ادامه به مواردی از نوآوری‌های این قانون جدید پرداخته می‌شود.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٥

سیاست های اقتصاد مقاومتی و نقش حقوقدانان «یادداشت روز»

 همان‌گونه که مخاطبان محترم در جریان هستند اواخر هفته گذشته سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی پس از تدوین وتصویب در مجمع تشخیص مصلحت نظام ، از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به روسای قوای سه گانه ابلاغ شد تا هر چه سریع‎تر روند کلی اقتصاد کشور در این زمینه هدایت شود.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٥

 بازدارندگی مجازات اعدام در گفت‌وگو با کارشناسان:
مجازات در ملاء عام تکلیف نیست
    گروه حقوق و قضا، نفیسه صباغی- اعدام و سلب حیات شدیدترین مجازاتی است که در قوانین جزایی ما پیش‌بینی شده است. ولی گاهی شاهدیم در برخی جرائم به خصوص جرائم علیه اشخاص، تجاوز به عنف و قاچاق مواد مخدر و... اعدام در ملاءعام اجرا می‌شود. از دید قضات و مسئولان قضایی کشور مجازات اعدام در ملاءعام با هدف بازدارندگی و جلوگیری از تکرار جرم و بزه اجرا می‌شود. ولی برخی حقوقدانان معتقدند اعدام در ملاءعام  بازدارندگی لازم را نداشته است. در این زمینه«قانون»گفت‌وگویی با حقوقدانان و صاحب‌نظران انجام داده‌است که از نظرتان می‌گذرد.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٤

در گفت‌وگوی «حمایت» با یک کارشناس  حقوقی بررسی شد؛
چارچوب‌های قانونی فعالیت احزاب

آزادی اولین خواسته بشر و به ‌تبع آن هر جامعه‌ای است، علی‌الخصوص جوامع پیش‌رفته‌ای که متکی بر قوانین تصویب شده از ناحیه نمایندگان واقعی آن ملل هستند. یکی از جلوه‌های آزادیی، حق تعیین سرنوشت است که انتخابات و آزادی فعالیت‌های سیاسی گروهی در قالب احزاب از لوازم آن است. در بررسی باید‌ها و نبایدهای فعالیت احزاب و قانون فعلی احزاب کشور با امیر هوشنگ امین‌زاده وکیل پایه ‌یک دادگستری گفت‌وگو کردیم که در پی می‌آید.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/۱٢/۳

 گفت‌وگو با دکترکامران آقایی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و وکیل دادگستری
قانون جدید نحوه محکومیت‌های مالی در بوته نقد
     گروه حقوق و قضا،سعید مظاهری‌رضا-اصلاح قانون نحوه محکومیت‌های مالی اخیرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و برای اظهار نظر به شورای نگهبان فرستاده شده است،لایحه ای که سال‌ها ست بسیاری از زندانیان جرائم مالی چشم انتظار قانون شدن آن بودند. در گفت‌وگو با دکترکامران آقایی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و وکیل دادگستری به بررسی این لایحه پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :