mohassani - وبلاگ حقوقی محمدحسنی


وبلاگ حقوقی محمدحسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوقی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/۱٢/٢٧

در گفت‌وگوی «حمایت» با کارشناسان مطرح شد؛
 دیدگاه قانون‌گذار نسبت به استعمال قلیان

 تحقیقات پزشکی حاکی از آن است که یک‌بار مصرف دخانیات از طریق قلیان مساوی است با مصرف ده‌ها نخ سیگار. خطر مصرف دخانیات از طریق قلیان از یک طرف و ایجاد محیط‌های فسادآور از طرف دیگر باعث دخالت قانون‌گذار در این زمینه شده است. چنان‌که مصرف این مواد در اماکن عمومی به عنوان جرم تلقی شده است. البته این عمل را می‌توان به عنوان شبه‌جرم شناخت چراکه مجازات آن تنها جزای نقدی خواهد بود. ماموران و متصدیان اماکن عمومی هم طبق قانون موظف به همکاری با وزارت بهداشت در برخورد با عاملان مصرف قلیان هستند.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/۱٢/٢٧

تهیه وتنظیم و انعقاد قرارداد های :

حقوقی ، مالی ، اداری ، تجاری ، بازرگانی ، اعتباری ، مشارکتی ، مدنی ، مالیاتی ، عاملیت ، اموال غیر منقول، ثبتی ، ملکی  و اراضی ، کلیه امور شهرداری ها و کمیسیون های آن ، تملک اراضی جهت اجرای طرحهای عمومی و عمرانی کشور ،  اسناد تجاری ، قراردادهای اعتباری ، تجارت بین المللی ، امورسرمایه گذاری داخلی وخارجی ، امور حسبی  و موضوعات ارث  و  وصیت ، وصول کلیه مطالبات و...
جهت  کلیه اشخاص حقیقی وحقوقی حقوق خصوصی و عمومی .


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٢٥

بررسی برخی ابعاد حقوقی چهارشنبه سوری « یادداشت روز»

 
 دکتر مرتضی ناجی
چهارشنبه آخر سال که طبق رسوم ایرانیان از دیرباز همراه با آیین‌ها و رسوم خاصی برگزار می‌شد، در سال‌های اخیر با تغییراتی همراه شده است، تغییراتی که این اتفاق سنتی و شادی آور را با حوادثی تلخ همراه و گاهی تلخ کامی آن تا پایان عمر همراه یک خانواده است .


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/۱٢/٢٤

در گفت‌وگوی «حمایت» با یک حقوقدان بررسی شد؛
وظایف قانونی دربرابرکودکان کار

در کشور ما یکی از پدیده‌هایی که در سال‌های اخیر رواج بیشتری یافته است و همواره از آن به‌عنوان یکی از آسیب های اجتماعی یاد می‌شود  «کودکان کار» هستند. جمعیت کودکان دست‌فروش و متکدی و شیشه‌پاک‌کن و آوازخوان روزبه‌روز در خیابان‌های شهر بیشتر می‌شود و تقریبا غیرممکن است که کسی برای انجام کاری از خانه بیرون برود و با این کودکان برخورد نکند. فارغ از تحلیل‌ها و بررسی‌های کارشناسان اجتماعی، قانونگذار هم این دسته از کودکان را درکانون توجه قرارداده است. در گفت‌وگو با دکتر منصور رحمدل حقوقدان و وکیل پایه یک دادگستری به بررسی برخی ازابعاد قانونی این  موضوع پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/۱٢/٢٤

نگاهى تطبیقى به جبران(خسارت تأخیر تأدیه) در فقه و حقوق

مهدى سلطانى رنانى

مقدمه
از جمله موضوعات فقهى ـ حقوقى که بسیار مورد توجه بوده و بحث در مورد آن, امروزه اهمیت چندانى یافته است, این است که هر کس به امرى تعهد کند و تعهد خود را در موعد مقرر انجام ندهد, چنانچه در نتیجه این تأخیر متعهدله متضرر شود, متعهد باید خسارات ناشى از تأخیر را جبران کند. اگر این تعهد وجه رایج باشد, قانون گذار اصطلاح (خسارت تأخیر تأدیه) را مطرح کرده و آن را تابع شرایط خاصى قرار داده است.
مسئله (خسارت تأخیر تأدیه) از موضوعاتى است که در عرصه فقه و حقوق مطرح بوده و به لحاظ پیدایى تحولات فراوان, موضع گیرى هاى قانونى را از سوى مراجع فقهى و قانونى با خود به همراه داشته است. از یک طرف, تأمین نظم اقتصادى در دنیاى کنونى, بدون در نظر گرفتن جریمه تأخیر, بسیار دشوار است و از طرف دیگر, شبهه خلاف شرع بودن نهاد حقوقى مزبور و لزوم تطابق مقررات قانونى با احکام شرع مقدس بر اساس اصل چهارم قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران, کاوش هر چه بیشتر در اطراف موضوع یاد شده را مى طلبد. نویسنده در این مقاله سعى دارد که به ابعاد فقهى و حقوقى خسارت تأخیر تأدیه بپردازد و راهگشاى تحقیقى براى ورود صاحب نظران و اندیشمندان به این عرصه شود.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۸

بحث حقوق محکومان به اعدام و از جمله حق اهدای اعضای بدن پیش از اجرای مجازات مرگ موضوع نسبتا جدیدی است که حقوق‌دانان در سراسر دنیا با آن دست به گریبانند


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/۱٢/۱٦

گزارش/چگونگی مصونیت قضایی دیپلمات‌ها / آیا پیگیری تخلف دیپلمات‌ها امکان‌پذیر است؟

بحث‌هایی که تحت عنوان شبه‌جرم در بخش مدنی مصونیت سفرا و دیپلمات‌ها تعریف می‌شود، در قالب جبران خسارت و جلب رضایت متضرر است، بنابراین مصونیت جدا از جنبه‌های کیفری است، البته این در حالی است که تعقیب آنها در کشورهای مختلف جایز نیست و چنانچه آنها مرتکب اعمال خلافی در کشور میزبان شوند، از لحاظ حقوقی می‌توان عذر آنها را خواست.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱٥

در گفت‌وگوی «حمایت» با کارشناسان حقوقی بررسی شد؛
نقش صنعت بیمه در ارتقای کیفیت ساخت‌وساز

امروزه صنعت و ساخت‌و‌ساز، نقش ویژه‌ای را در روند توسعه و پیشرفت جوامع ایفا می‌کند. با توجه به میزان عظیم سرمایه‌گذاری در این  حوزه و آثار آن بر اقتصاد ملی، هر کشوری سعی دارد با استفاده از تکنولوژی و شیوه‌های نوین، ضمن کاهش هزینه و مدت زمان ساخت، کیفیت و طول عمر ساختمان را افزایش دهد. برای دستیابی به اهداف یاد‌شده، ضمن برنامه‌ریزی‌های گسترده و بلند‌مدت، پیوسته سعی شده است با بهره‌گیری از توان فنی و مهندسی بخش خصوصی، سیستم کنترل مضاعف هم توسعه و قوت یابد.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۳

در گفت وگوی «حمایت»  با یک حقوقدان بررسی شد؛
مقررات حاکم در حوزه تلفن همراه

در کشور ما عمر تلفن همراه به حدود دو دهه می‌رسد. در این مدت به ‌تدریج ضریب نفوذ آن بویژه در جوامع شهری بالا رفته است به طوری که اکنون برای اغلب مردم، تلفن همراه به یکی از ابزارهای ضروری زندگی تبدیل شده است. در گفت‌وگو با سکینه کرمی، حقوقدان و رئیس اداره قراردادهای شرکت ارتباطات سیار به بررسی برخی از مهم‌ترین مسایل حقوقی حاکم در این حوزه پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۱

«حمایت» در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرد؛
نحوه پیگیری قضایی حوادث ناشی ازنقص فنی خودرو

امسال حوادث جاده‌ای زیادی رخ داد که یکی از آنها مربوط به تصادف اتوبوس اسکانیا بود. سوختن 44 شهروند در آتش ناشی از تصادف دو اتوبوس اسکانیا .به سرعت علت وقوع این حادثه بررسی شد اما با وجود اینکه این وسیله نقلیه ناایمن تشخیص داده شد بازهم شاهد تردد اتوبوس‌های اسکانیا در جاده‌ها هستیم. در این میان یکی از سئوال‌هایی که مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان سوانحی مانند تصادف یا حریق اتوبوس که ناشی از نقص فنی خودرو است، را از منظر قضایی پیگیری کرد؟ کارشناسان در گفت‌وگو با «حمایت» به این پرسش پاسخ می‌دهند.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :