mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- شنبه ۱۳٩٢/۱٢/٢٤

نگاهى تطبیقى به جبران(خسارت تأخیر تأدیه) در فقه و حقوق

مهدى سلطانى رنانى

مقدمه
از جمله موضوعات فقهى ـ حقوقى که بسیار مورد توجه بوده و بحث در مورد آن, امروزه اهمیت چندانى یافته است, این است که هر کس به امرى تعهد کند و تعهد خود را در موعد مقرر انجام ندهد, چنانچه در نتیجه این تأخیر متعهدله متضرر شود, متعهد باید خسارات ناشى از تأخیر را جبران کند. اگر این تعهد وجه رایج باشد, قانون گذار اصطلاح (خسارت تأخیر تأدیه) را مطرح کرده و آن را تابع شرایط خاصى قرار داده است.
مسئله (خسارت تأخیر تأدیه) از موضوعاتى است که در عرصه فقه و حقوق مطرح بوده و به لحاظ پیدایى تحولات فراوان, موضع گیرى هاى قانونى را از سوى مراجع فقهى و قانونى با خود به همراه داشته است. از یک طرف, تأمین نظم اقتصادى در دنیاى کنونى, بدون در نظر گرفتن جریمه تأخیر, بسیار دشوار است و از طرف دیگر, شبهه خلاف شرع بودن نهاد حقوقى مزبور و لزوم تطابق مقررات قانونى با احکام شرع مقدس بر اساس اصل چهارم قانون اساسى جمهورى اسلامى ایران, کاوش هر چه بیشتر در اطراف موضوع یاد شده را مى طلبد. نویسنده در این مقاله سعى دارد که به ابعاد فقهى و حقوقى خسارت تأخیر تأدیه بپردازد و راهگشاى تحقیقى براى ورود صاحب نظران و اندیشمندان به این عرصه شود.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۸

بحث حقوق محکومان به اعدام و از جمله حق اهدای اعضای بدن پیش از اجرای مجازات مرگ موضوع نسبتا جدیدی است که حقوق‌دانان در سراسر دنیا با آن دست به گریبانند


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/۱٢/۱٦

گزارش/چگونگی مصونیت قضایی دیپلمات‌ها / آیا پیگیری تخلف دیپلمات‌ها امکان‌پذیر است؟

بحث‌هایی که تحت عنوان شبه‌جرم در بخش مدنی مصونیت سفرا و دیپلمات‌ها تعریف می‌شود، در قالب جبران خسارت و جلب رضایت متضرر است، بنابراین مصونیت جدا از جنبه‌های کیفری است، البته این در حالی است که تعقیب آنها در کشورهای مختلف جایز نیست و چنانچه آنها مرتکب اعمال خلافی در کشور میزبان شوند، از لحاظ حقوقی می‌توان عذر آنها را خواست.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱٥

در گفت‌وگوی «حمایت» با کارشناسان حقوقی بررسی شد؛
نقش صنعت بیمه در ارتقای کیفیت ساخت‌وساز

امروزه صنعت و ساخت‌و‌ساز، نقش ویژه‌ای را در روند توسعه و پیشرفت جوامع ایفا می‌کند. با توجه به میزان عظیم سرمایه‌گذاری در این  حوزه و آثار آن بر اقتصاد ملی، هر کشوری سعی دارد با استفاده از تکنولوژی و شیوه‌های نوین، ضمن کاهش هزینه و مدت زمان ساخت، کیفیت و طول عمر ساختمان را افزایش دهد. برای دستیابی به اهداف یاد‌شده، ضمن برنامه‌ریزی‌های گسترده و بلند‌مدت، پیوسته سعی شده است با بهره‌گیری از توان فنی و مهندسی بخش خصوصی، سیستم کنترل مضاعف هم توسعه و قوت یابد.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۳

در گفت وگوی «حمایت»  با یک حقوقدان بررسی شد؛
مقررات حاکم در حوزه تلفن همراه

در کشور ما عمر تلفن همراه به حدود دو دهه می‌رسد. در این مدت به ‌تدریج ضریب نفوذ آن بویژه در جوامع شهری بالا رفته است به طوری که اکنون برای اغلب مردم، تلفن همراه به یکی از ابزارهای ضروری زندگی تبدیل شده است. در گفت‌وگو با سکینه کرمی، حقوقدان و رئیس اداره قراردادهای شرکت ارتباطات سیار به بررسی برخی از مهم‌ترین مسایل حقوقی حاکم در این حوزه پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۱

«حمایت» در گفت‌وگو با کارشناسان بررسی کرد؛
نحوه پیگیری قضایی حوادث ناشی ازنقص فنی خودرو

امسال حوادث جاده‌ای زیادی رخ داد که یکی از آنها مربوط به تصادف اتوبوس اسکانیا بود. سوختن 44 شهروند در آتش ناشی از تصادف دو اتوبوس اسکانیا .به سرعت علت وقوع این حادثه بررسی شد اما با وجود اینکه این وسیله نقلیه ناایمن تشخیص داده شد بازهم شاهد تردد اتوبوس‌های اسکانیا در جاده‌ها هستیم. در این میان یکی از سئوال‌هایی که مطرح می‌شود این است که آیا می‌توان سوانحی مانند تصادف یا حریق اتوبوس که ناشی از نقص فنی خودرو است، را از منظر قضایی پیگیری کرد؟ کارشناسان در گفت‌وگو با «حمایت» به این پرسش پاسخ می‌دهند.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۱۱

برای بیش از دو قرن است که روش‌های اعدام مدام در حال تغییر بوده و از روش‌هایی که برای ایجاد نهایت درد و زجر برای متهم ایجاد شده بود، به روش هایی که کمترین درد را برای محکومین به همراه داشته باشد تغییر یافته است؛


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/۱٢/٩

آیا انسان حق هرگونه استفاده از بدن خود را دارد/ حد و مرز شرعی مالکیت انسان بر بدن خویش
یکی از مدرسان عالی حوزه درباره نسبت انسان و اعضای بدنش گفت: در اسلام «حق‌تکلیف» مطرح است یعنی نمی توانیم بگوییم که انسان فقط حق دارد و یا فقط تکلیف دارد و انسان موجود «حق‌دار مکلف» است یا مکلف صاحب حق است. اصل اولی تسلط انسان بر شئون خودش است که می شود «حق»؛ اما آنچه که شارع تحدید کرده است، می شود «تکلیف».


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩٢/۱٢/۸

تعارض ادلّه ، مبحثی در اصول فقه در بارة تقابلِ ادلة احکام و روشهای رفع آن . تعارض در لغت به معنای یکدیگر را پیش آمدن ، متعرض یکدیگر شدن و معارضه کردن با هم و معارضه به معنای در برابر دیگری پیش آمدن است (بیهقی ، ج 2، ص 853؛ معلوف ؛ المعجم الوسیط ، ذیل «عرض » نیز رجوع کنید بهابن فارس ، ج 4، ص 272). در اصطلاح اصول فقه ، تعارض ، تنافی داشتنِ مقتضای دو یا چند دلیل با یکدیگر است ، به طوری که با هم متضاد یا متناقض باشند (طهرانی حائری ، ص 435؛ انصاری ، ص 750؛ خلاّ ف ، ص 229؛ زحیلی ، ج 2، ص 1201؛ در بارة تعریفهای دیگر رجوع کنید به شوکانی ، ص 883؛ آخوند خراسانی ، ج 2، ص 376؛ حائری ، ج 2، ص 637؛ مظفر، ج 2، ص 186)، مانند آنکه دلیلی بر وجوب کاری دلالت کند و دلیلی دیگر بر حرمت یا واجب نبودن آن .


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٧

اسلام مندنی، قاضی دادگستری در گفت‌ وگو با «قانون» مطرح کرد
بررسی حقوق رقابت در ایران
امروزه همه دولت‌ها به ضرورت دخالت دولت برای حفظ رقابت در بازار پی‌برده و بر همین اساس برنامه ریزی می‌کنند هرچند در میزان و نحوه این دخالت اختلاف نظرهایی است.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :