وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری مقالات و مطالب حقوقی
hassani.org
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- چهارشنبه ۱۳٩۳/٦/۱٢

تنها در یک جامعه مبتنی بر احترام به اصول عدالت است که یک وکیل دادگستری می تواند نقش برجسته ای ایفاء نماید. ماموریت یک وکیل دادگستری نه تنها اجرای درست و فاقد هرگونه عیب و نقص وکالتنامه در محدوده قانونی می باشد بلکه باید با هشیاری تمام مراقب دولت در اجرای حقوق و منافعی که او وظیفه دفاع از آنها رابرعهده دارد باشد.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۳/٦/۸

بسته حقوقی برای کارمندهایی که از تخلفات همکارانشان کلافه شده‌اند
راه و رسم شکایت از تخلفات اداری

  دولت این همه کارمند دارد که قرار است برایش کار کنند تا گره‌ای از مشکلات کشور و مردم باز شود. حالا اگر کارمندی به وظیفه‌اش عمل نکند، یا وظیفه‌اش را درست و درمان انجام ندهد یا حتی قصد داشته باشد از قدرتی که دارد سوءاستفاده کند، قوانین حسابی گوشش را می‌پیچانند. این فرد با قانون رسیدگی به تخلفات اداری طرف بوده و برای برای تخلفش با مجازات اداری تنبیه می‌شود. در ادامه بیشتر با این موضوع آشنا می‌شوید و در پایان خواهید دانست که چطوری یک کارمند متخلف را ادب کنید.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۳/٦/۸

روش‌شناسی تفسیر فقهی 
حجت‌الاسلام دکتر محمد مهدی کریمی‌نیا* (عضو هیئت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه)
چکیده
یکی از انواع تفسیر قرآن کریم، «تفسیر فقهی» است که فقها و مفسران شیعه و سنی  برای فهم احکام شرعی از قرآن کریم، از قرن‌های اولیه اسلام تاکنون، از این روش استفاده کرده‌اند. در این نوشتار، بعد از مباحث مقدمی، به ویژگی‌های تفسیر فقهی، انواع روش های تفسیری، مبانی و ادله اشاره شده است و به دلیل اهمیت این نوع تفسیر، مهم‌ترین کتاب‌های مربوط از قرن دوم تاکنون آورده شده و در وسع این نوشتار، برخی آسیب‌های تفسیر فقهی بیان شده است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/٦/٤

 اوایل هفته جاری بود که  هیات عمومی دیوان عدالت اداری در پی شکایات متعدد دارندگان بیمه‌‏نامه شخص ثالث، مصوبه وزرای عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک را به علت مغایرت با «قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث» ابطال کرد


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۳/٦/٢

 سازمان ها و نهادها چه تکالیفی در برابر افراد معلول دارند؟
دادرسی الکترونیک دستاوردی بزرگ برای معلولان
 4 درصد از جمعیت کشور را افرادی تشکیل می‌دهند که معلول هستند، براساس آمار بهزیستی در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون معلول در کشور زندگی می‌کنند. علاوه بر آن سالانه حدود 20هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشته شده و متاسفانه پنج تا هفت برابر این آمار نیز در تصادفات دچار معلولیت می‌شوند. در قوانین کشور ما مواد مختلفی برای زندگی بهتر این افراد طراحی شده است، مواردی که اگر رعایت شود بخش زیادی از مشکلات این گروه حل می‌شود. در این گزارش با بخشی از این وظایف قانونی که ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف به عهده دارند آشنا می‌شویم.
قانون جامع حمایت از معلولان و آیین‌نامه‌های اجرایی آن در سال 83 تصویب شده است. آیین‌نامه‌ و قانونی که وظایف هر بخش را معین کرده است.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٠


نظر آیت‌الله مکارم‌شیرازی درباره افزایش دیه ماه‌های حرام

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پاسخ به استفتایی نظر خود را درباره تغلیظ دیه در ماه‌های حرام سال اعلام کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن پرسش و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٥/۱۳

آیا حکم صریحی در خصوص غیرمالی بودن دعوای تخلیه و مالی بودن خلع ید (در صورت اختلاف درمالکیت) وجود دارد؟


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۳/٥/۱۱

در گفت‌وگو با  یک مدرس  دانشگاه مطرح شد
پول‌شویی، جرم یقه سفیدها
 
از دیدگاه مقام معظم رهبری، مبارزه با فساد اقتصادی یکی از اولویت‌های کشور است. ایشان در بیانات مختلف، توجه متولیان کشور را به این موضوع جلب کرده‌اند.  یکی از موضوعاتی که در راستای مبارزه با فساد اقتصادی باید مد نظر قرار بگیرد مبارزه با پدیده پولشویی است. این بزه آثار و تبعات منفی فراوانی در عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی دارد البته این مساله فقط مشکل کشور ما نیست.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۳/٥/٩

چنانچه در فرضی شخص حقوقی دارای مسئولیت کیفری شناخته شود به عنوان مثال به پرداخت دیه درحوادث کاری یا در حوادث دیگر


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/٥/٧

تبادر ، اصطلاحی در اصول فقه ، در مبحث الفاظ . تبادر در لغت به معنای پیش دستی کردن ، پیشی گرفتن ، شتاب کردن ، مسابقه دادن و بردن مسابقه است


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315____ 66342303
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :