mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/۱٢/٦

10 نوآوری‌ در قانون جدید مجازات اسلامی «یادداشت اختصاصی»
دکتر صادق علیخانی
قانون جدید مجازات اسلامی که در اردیبهشت سال 1392 به تصویب رسید حاوی نوآوری‌های بسیاری است؛ گسترش دامنه مجازات‌های تکمیلی و تبعی،  مجازات شخص حقوقی و مجازات‌ها و اقدامات تامینی و ‌تربیتی اطفال و نوجوانان را می‌توان از نکات برجسته این قانون دانست. علاوه بر آن در این قانون، تعلیق اجرای مجازات، نظام آزادی مشروط، نظام نیمه‌آزادی و بخصوص مجازات جایگزین حبس مورد استفاده قرار گرفته است؛ در ادامه به مواردی از نوآوری‌های این قانون جدید پرداخته می‌شود.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٥

سیاست های اقتصاد مقاومتی و نقش حقوقدانان «یادداشت روز»

 همان‌گونه که مخاطبان محترم در جریان هستند اواخر هفته گذشته سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی پس از تدوین وتصویب در مجمع تشخیص مصلحت نظام ، از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی به روسای قوای سه گانه ابلاغ شد تا هر چه سریع‎تر روند کلی اقتصاد کشور در این زمینه هدایت شود.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٥

 بازدارندگی مجازات اعدام در گفت‌وگو با کارشناسان:
مجازات در ملاء عام تکلیف نیست
    گروه حقوق و قضا، نفیسه صباغی- اعدام و سلب حیات شدیدترین مجازاتی است که در قوانین جزایی ما پیش‌بینی شده است. ولی گاهی شاهدیم در برخی جرائم به خصوص جرائم علیه اشخاص، تجاوز به عنف و قاچاق مواد مخدر و... اعدام در ملاءعام اجرا می‌شود. از دید قضات و مسئولان قضایی کشور مجازات اعدام در ملاءعام با هدف بازدارندگی و جلوگیری از تکرار جرم و بزه اجرا می‌شود. ولی برخی حقوقدانان معتقدند اعدام در ملاءعام  بازدارندگی لازم را نداشته است. در این زمینه«قانون»گفت‌وگویی با حقوقدانان و صاحب‌نظران انجام داده‌است که از نظرتان می‌گذرد.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱٢/٤

در گفت‌وگوی «حمایت» با یک کارشناس  حقوقی بررسی شد؛
چارچوب‌های قانونی فعالیت احزاب

آزادی اولین خواسته بشر و به ‌تبع آن هر جامعه‌ای است، علی‌الخصوص جوامع پیش‌رفته‌ای که متکی بر قوانین تصویب شده از ناحیه نمایندگان واقعی آن ملل هستند. یکی از جلوه‌های آزادیی، حق تعیین سرنوشت است که انتخابات و آزادی فعالیت‌های سیاسی گروهی در قالب احزاب از لوازم آن است. در بررسی باید‌ها و نبایدهای فعالیت احزاب و قانون فعلی احزاب کشور با امیر هوشنگ امین‌زاده وکیل پایه ‌یک دادگستری گفت‌وگو کردیم که در پی می‌آید.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/۱٢/۳

 گفت‌وگو با دکترکامران آقایی عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و وکیل دادگستری
قانون جدید نحوه محکومیت‌های مالی در بوته نقد
     گروه حقوق و قضا،سعید مظاهری‌رضا-اصلاح قانون نحوه محکومیت‌های مالی اخیرا در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید و برای اظهار نظر به شورای نگهبان فرستاده شده است،لایحه ای که سال‌ها ست بسیاری از زندانیان جرائم مالی چشم انتظار قانون شدن آن بودند. در گفت‌وگو با دکترکامران آقایی، عضو هیأت علمی دانشگاه شهید بهشتی و وکیل دادگستری به بررسی این لایحه پرداخته‌ایم.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/۱۱/۳٠

در گفت و گوی «قانون» با کارشناسان بررسی شد
راهکارهای حقوقی حمایت از سربازان گروگان
افزایش امنیت در مرزها و بازگشت سربازان گروگان گرفته شده به مهم‌ترین خواسته مردم در این روز‌ها تبدیل شده است همچنان نگاه‌ها به دستگاه دیپلماسی و نیروهای نظامی است.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/۱۱/٢۸

 پس از تغییر رئیس‌جمهور و روی کارآمدن دولت جدید، پس از سال‌ها شاهد بودیم که دولت جدید در فرصت قانونی لایحه بودجه را به مجلس تقدیم کرد.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/۱۱/٢٧

نظر شورای نگهبان درباره لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی

شورای نگهبان نظر خود را در مورد لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی اعلام کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان، لایحه نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب جلسه مورخ سی‌ام دی ماه یکهزار و سیصد و نود و دو مجلس شورای اسلامی در جلسات شورای نگهبان مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به‌شرح زیر اعلام می‌گردد:


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/۱۱/٢٦

پای فناوری در حریم خصوصی

 حقوق، مهندسی اجتماع است. تمام رویدادهای اجتماعی اگر قرار باشد جامعه را به سمت و سوی پیشرفت رهنمون کنند باید روی حساب و کتابی حرکت کنند.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/۱۱/٢٦

در گذشته زمان اجرای مجازات اعدام، ضابطه چندان روشنی نداشت و اغلب به میل دستگاه حاکمه و شخص حکمران بستگی داشت. ولی معمولا هنگام برگزاری مراسم خاص( سالگرد فتوحات نظامی یا دید و بازدید افراد صاحب منصب) به منظور نشان دادن اقتدار حکومت، مجازات مرگ در مورد محکومان به اجرا درمی‌آمد.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :