mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- جمعه ۱۳٩٢/٥/۱۸

تحریرالوسیلة، مهمترین و جامع ترین رساله فتوایی امام خمینی و یکی از ماندگارترین آثار فقهی شیعه امامیه است، که از ابتدای تألیف تاکنون، همواره مورد شرح و تعلیقه فقهای پس از مؤلف قرار گرفته است. این کتاب، تحریر و تکمیل کتاب گرانسنگ "وسیلة‌النجاة "است 


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٥

قانونی که تحت عنوان مجازات اسلامی ابلاغ و اجرایی شده راه درازی را پیموده است. در سال 1386 قانون جدید مجازات اسلامی در قالب لایحه قضایی توسط قوه قضاییه تهیه و برای ارائه به مجلس تقدیم دولت شد. در سال 1387 این لایحه در مجلس اعلام وصول شد و طبق اصل 85 قانون اساسی جهت بررسی و تصویب به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارجاع شد.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/٥/۱٤

یادداشت حقوقی/
ورشکستگی از دیدگاه قانون جدید مجازات اسلامی
یک وکیل دادگستری گفت: کسانی که به عنوان ورشکستگی به تقلب محکوم می‌شوند، به مجازات کیفری حبس از یک تا ۵ سال محکوم خواهند شد اما در بررسی ارکان و عناصر متشکله این بزه و تبیین ماهیت جرم ورشکستگی به تقلب و بررسی عناصر مادی و روانی این بزه ضروری است.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/٥/۱۳

 از منظر قرآن کریم و روایات اهل‏‌بیت‌(ع)، بلکه از نظر عقل، پذیرش توبه از سوى پروردگار متعال، هیچ شرطى ندارد. ارکان توبه که عبارتند از «ندامت قلبى، استغفار زبانى، عزم اصلاح و اصلاح»، باید محقّق شوند تا توبه پذیرفته شود، امّا رکن اساسى منزل توبه، ندامت قلبى است که اگر واقعى باشد، به دنبال آن، سایر ارکان توبه، محقّق می‌‏گردند. یعنى به صرف پیدا شدن حالت درونى پشیمانى از گناه، توبه پذیرفته می‌‏شود؛ زیرا لازمۀ پشیمانى، اظهار پشیمانى (استغفار زبانى) و تصمیم بر ترک گناه (عزم اصلاح) و عمل بر طبق دستورات الهى‌(اصلاح) است.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٢

حکم قصاص در بیان آیت‌الله جوادی آملی:
قصاص شستن خون ‏‌با‌‏ خون‌‏ نیست/ پاسخ ابن‌عربی به منتقدان قصاص

آیت‌الله جوادی آملی می‌گوید: کسی نباید بگوید قصاص شستن خون با خون است زیرا خون بی‌‌‌گناه با خون قاتل شسته نمی‌‌‌شود. حضرت علی علیه‌‌‌السلام در این باره می‌فرماید: «رُدّوا الحجرَ من حیثُ جاء فإنّ الشرّ لا یدفعه إلاّ الشرّ».


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/٥/۱۱

یت‌الله مصباح یزدی عنوان کرد
موارد وجوب قصاص از دیدگاه اسلام
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: گاهی اوقات قصاص فرد خاطی واجب می‌شود؛ در روایات است که اجرای یکی از حدود الهی می‌تواند برکاتی بیشتر از 40 روز باران برای یک شهر و امت داشته باشد.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/٥/٥

علامه طباطبایی(ره) پاسخ می‌دهد
فلسفه حکم قصاص چیست + اعتراضات، اشکالات و پاسخ‌ها

همین‌ ملت‌ها که قصاص را جائز نمی‌‌دانند، آنجا که دفاع از استقلال و حریت و حفظ قومیتشان جز با جنگ صورت نمى‏‌‌بندد، هیچ توقفى و شکى در جواز آن نمی‌کنند و بى درنگ آماده جنگ می‌شوند.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/٥/٢

ر گفت‌وگوی «حمایت» با دکتر علی نجفی تونا بررسی شد؛
قلمروی اجرای اصل سرزمینی بودن قوانین و مقررات جزایی
    

گروه قضایی- مهدیه سید میرزایی: اصل سرزمینی بودن قوانین و مقررات جزایی، یکی از اصول مهم حقوق جزا محسوب می‌شود. به موجب ماده 3 قانون مجازات اسلامی جدید، «قوانین جزایی ایران درباره کلیه اشخاصی که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند، اعمال می‌شود، مگر آنکه به موجب قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد».


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/٤/٢٦

در گفت‌وگوی «حمایت» با دکتر ساعدی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شد؛
دادگاه‌های صالح در حقوق تجارت بین‌الملل

گروه قضایی ـ مهدیه سیدمیرزایی: یکی از نکات مهم در سرنوشت قراردادهای تجاری بین‌المللی، چگونگی حل‌و‌فصل اختلاف‌های ناشی از تفسیر یا اجرای قراردادهاست. به دلیل اینکه بروز اختلاف‌های تجاری بر سرعت و امنیت اعمال تجاری تاثیر منفی می‌گذارد و سرمایه تجار را دستخوش فقدان امنیت می‌کند،


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/٤/٢٥

/فراز و فرودهای قانون جدید مجازات از نگاه حقوقدانان/
کشاورز از تغییرات قانون مجازات درباره «رجم» می‌گوید

رییس سابق اتحادیه سراسری وکلا، قانون جدید مجازات اسلامی را خوب توصیف کرد و گفت: از آنجا که در قانون جدید مجازات اسلامی با موارد و فرمول‌های نوینی مواجه هستیم، وکلا و حقوقدانان باید بازخوانی مجددی بر روی این قانون داشته باشند.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :