mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- شنبه ۱۳٩٢/٥/٢٦

بررسی ابعاد حقوقی و زیست‌محیطی نشت محموله نفتی کشتی‌هندی درخلیج‌فارس؛
ایران به راحتی از کنار چنین مساله‌ای نمی‌گذرد
    

گروه اجتماعی- زهرا میرزاخانی: محموله نفتی یک کشتی هندی هفته گذشته در آب‌های خلیج فارس نشت کرد و لکه‌ای به وسعت 10 مایل را به‌وجود آورد .اتفاق که «اسماعیل کهرم»؛ کارشناس محیط زیست آن را فاجعه‌ای برای محیط زیست منطقه می‌داند و یک کارشناس حقوقی از مجازات کاپیتان کشتی خبر می‌دهد.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/٥/٢۱

بسته حقوقی برای آشنایی با عملکرد دادورزان؛
اختیارات و وظایف ماموران اجرای حکم

گروه حقوق و اجتماع- اگر مسیر یک پرونده قضایی را از اول تا آخر پیموده باشید محال است که در این مسیر کارتان به «دادورز» یا مأمور اجرا نیفتد. در شعبه‌های حقوقی هر دادگاهی معمولاً یک نفر به عنوان دادورز حضور دارد. در این بسته حقوقی از وظایف و حدود اختیارات این مأمور آگاه می‌شوید. همین اول مطلب یادآور می‌شویم که نباید به هیچ عنوان مرحله اجرای رأی را دست کم بگیرید؛ زیرا طی کردن این مرحله نیازمند عبور از مراحل و تشریفات متعددی است.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/٥/٢٠

یادداشت حقوقی/
تبلیغات وکلای دادگستری؛ بایسته‌ها و نبایسته‌ها
بر خلاف تبلیغات تجاری که با هدف کسب منافع حداکثری صورت می‌گیرد، گونه‌های دیگری از تبلیغات صرفا با هدف آگاهی رسانی و همیاری با مخاطب در انتخاب متناسب انجام می‌گیرند که مورد استفاده وکلای دادگستری است


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/٥/۱۸
 
ترجمه تحریرالوسیله امام خمینى (قدس سره )
مترجم : سیّد محمّد باقر موسوى همدانى

ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/٥/۱۸

تحریرالوسیلة، مهمترین و جامع ترین رساله فتوایی امام خمینی و یکی از ماندگارترین آثار فقهی شیعه امامیه است، که از ابتدای تألیف تاکنون، همواره مورد شرح و تعلیقه فقهای پس از مؤلف قرار گرفته است. این کتاب، تحریر و تکمیل کتاب گرانسنگ "وسیلة‌النجاة "است 


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٥

قانونی که تحت عنوان مجازات اسلامی ابلاغ و اجرایی شده راه درازی را پیموده است. در سال 1386 قانون جدید مجازات اسلامی در قالب لایحه قضایی توسط قوه قضاییه تهیه و برای ارائه به مجلس تقدیم دولت شد. در سال 1387 این لایحه در مجلس اعلام وصول شد و طبق اصل 85 قانون اساسی جهت بررسی و تصویب به کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ارجاع شد.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/٥/۱٤

یادداشت حقوقی/
ورشکستگی از دیدگاه قانون جدید مجازات اسلامی
یک وکیل دادگستری گفت: کسانی که به عنوان ورشکستگی به تقلب محکوم می‌شوند، به مجازات کیفری حبس از یک تا ۵ سال محکوم خواهند شد اما در بررسی ارکان و عناصر متشکله این بزه و تبیین ماهیت جرم ورشکستگی به تقلب و بررسی عناصر مادی و روانی این بزه ضروری است.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/٥/۱۳

 از منظر قرآن کریم و روایات اهل‏‌بیت‌(ع)، بلکه از نظر عقل، پذیرش توبه از سوى پروردگار متعال، هیچ شرطى ندارد. ارکان توبه که عبارتند از «ندامت قلبى، استغفار زبانى، عزم اصلاح و اصلاح»، باید محقّق شوند تا توبه پذیرفته شود، امّا رکن اساسى منزل توبه، ندامت قلبى است که اگر واقعى باشد، به دنبال آن، سایر ارکان توبه، محقّق می‌‏گردند. یعنى به صرف پیدا شدن حالت درونى پشیمانى از گناه، توبه پذیرفته می‌‏شود؛ زیرا لازمۀ پشیمانى، اظهار پشیمانى (استغفار زبانى) و تصمیم بر ترک گناه (عزم اصلاح) و عمل بر طبق دستورات الهى‌(اصلاح) است.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٢

حکم قصاص در بیان آیت‌الله جوادی آملی:
قصاص شستن خون ‏‌با‌‏ خون‌‏ نیست/ پاسخ ابن‌عربی به منتقدان قصاص

آیت‌الله جوادی آملی می‌گوید: کسی نباید بگوید قصاص شستن خون با خون است زیرا خون بی‌‌‌گناه با خون قاتل شسته نمی‌‌‌شود. حضرت علی علیه‌‌‌السلام در این باره می‌فرماید: «رُدّوا الحجرَ من حیثُ جاء فإنّ الشرّ لا یدفعه إلاّ الشرّ».


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/٥/۱۱

یت‌الله مصباح یزدی عنوان کرد
موارد وجوب قصاص از دیدگاه اسلام
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: گاهی اوقات قصاص فرد خاطی واجب می‌شود؛ در روایات است که اجرای یکی از حدود الهی می‌تواند برکاتی بیشتر از 40 روز باران برای یک شهر و امت داشته باشد.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :