وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری مقالات و مطالب حقوقی
hassani.org
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/۱۳

بسیاری از شرکت‌ها نه تنها مسئولیت توسعه منابع زیر‌زمینی را نمی‌پذیرند، بلکه حتی تمایلی نیز به ورود به این حوزه ندارند. این شرکت‌ها به جای پرداختن به این‌گونه موضوعات، خدمات و سرویس‌های ویژه‌ای مانند عملیات حفاری یا تست‌های لرزه‌نگاری را ارائه می‌دهند. قراردادهای حفاری را می‌توان نوعی از قراردادهای خدماتی به‌شمار آورد. قراردادهای حفاری در سه نوع عمده تنطیم می‌شوند که عبارتند از «قرارداد حفاری روزانه»، «قرارداد حفاری عمقی2» و «قرارداد کلید در دست».


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/۱۳

جایگاه پژوهش های فقهی در نظام عدالت کیفری

چکیده :
 توجه بدین نکته که باید پژوهش های فقهی به اندیشه راهبردی در زمینه ترسیم نظامی به نام نظام عدالت کیفری اسلامی تبدیل شود حایز اهمیت است. لازم است که تحقیقات فقهی- حقوقی به سوی ارائه اندیشه های جدید و نو حرکت کنند تا علاوه بر روشن شدن اهمیت و ضرورت این نوع پژوهش ها، موجبات کاربردی بودن مباحث در اجرای عدالت کیفری را فراهم آوریم.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/۱٢

درگفت‌و‌گوبا«حمایت» مطرح شد؛
اما و اگرهای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

 گاهی پیش می‌آید، با دیدن معلول‌ جسمی روی ویلچر که تلاش می‌کند از یک سرپایینی ناهموار بالا برود، برای لحظاتی به کاستی امکانات‌ معلولان در جامعه بیندیشیم. در این هنگام ابهام‌هایی به ‌ذهن رخنه می‌کند و به این سوال منتهی می‌شود که «کدام قانون، حمایت‌گرحقوق معلولان است؟» جویای دیدگاه «دکتر علی‎همت محمود‌نژاد»، یکی از اعضای‌اصلی هیات‌ مدیره سازمان‌جهانی ‌معلولان(WDU) در این باره شده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۳/۳/۱۱

در گفت‌وگوبا «حمایت» مطرح شد؛
اما و اگرهای قوانین محیط زیستی

  در دهه‌‌های اخیر، توسعه شهرها و افزایش جمعیت انسانی و تغییرات اقلیمی و وقوع خشکسالی‌‌های مداوم و بلند مدت، باعث به‌‌وجود آمدن مسایل گوناگون زیست محیطی شده‌‌است.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۳/۳/۸

پرسش و پاسخ > قصاص
چرا پدر بخاطر کشتن فرزندش قصاص نمی شود؟

منبع : پایگاه حوزه

پرسش
شنیده ام اگر پدری فرزندش را بکشد قصاص نخواهد شد آیا این امر درست است و اگر چنین است علت آن چیست؟


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/۳/٧

عقد در لغت به معنای گره بستن، استوار کردن پیمان، عهد بستن، پیمان ازدواج بستن و توافق دو یا چند تن برای ایجاد یا انتفاء حقی است. صلح در لغت به معنای سازش کردن، آشتی کردن، توافق کردن، پیمانی که بر حسب آن دعوایی را حل و فصل کردن و پیمان تسلیم است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/٦

سؤال
با عنایت به محتوای ماده ۱۳۷ از قانون مجازات اسلامی ۱۳۹۲ ناظر به ماده ۲۵ و تبصره آن از قانون مارالذکر، چنانچه شخصی سابقه محکومیت قطعی به مجازات جرم درجه شش داشته باشد و مجدداً مرتکب جرم درجه شش یا درجه چهار دیگر شود آیا مقررات تکرار قابل اعمال هست یا خیر؟


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/٥

 بیع از واژه‌های متضاد به شمار می‌رود، چراکه در لغت به معنای خریدن و فروختن است


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/٥

شرط امری محتمل الوقوع در آینده که طرفین حدوث اثر حقوقی را متوقف بر حدوث آن امر محتمل الوقوع می‌نمایند.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۳/۳/٤

همه‌ی قراردادها‌یی که بر طبق قانون واقع می‌شوند، از یکسری اصول و قواعد خاصی پیروی می‌کنند. قانون‌گذار مدنی این اصول و قواعد مشترک را در مواد 219 الی 225 قانون مدنی، تحت عنوان "قواعد عمومی قراردادها " معرفی کرده و به بررسی آن‌ها پرداخته است.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315____ 66342303
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :