mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- پنجشنبه ۱۳٩۱/٩/٢۳

چکیده: یکی از موضوعاتی که از دیرباز در حقوق مسئولیت مدنی مطرح بوده است، دخالت زیان دیده و تقصیر او در ورود زیان به او و تأثیر آن بر دعوای مسئولیت مدنی است. در حقوق رم، در فرضی که زیان دیده مرتکب تقصیر میشد، از دریافت هر نوع خسارت محروم میشد، بدون اینکه نوع و میزان دخالت او در وقوع زیان بررسی شود. در نظام قدیم کامن لا نیز این قاعده حاکم بود. اما به مرور، این قاعده در نظام-های حقوقی غربی، به ویژه کامن لا تعدیل شده است. اما در حقوق اسلام از همان ابتدا تجزیه و تقسیم مسئولیت پذیرفته شده است و سیر تحول اندیشه های موجود، در حقوق اسلام و نظامهای حقوقی غربی، به ویژه نظام کامن لا، موضوع این مقاله است.


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/٩/۱٠

مقررات‌گذاری در حوزه تبلیغات از زمانی مورد توجه قرار گرفت که تحقیقات از تاثیر عمیق تبلیغات بر مخاطبان پرده برداشت. تبلیغات می تواند آنان را تنوع طلب، جویای رفاه و احیانا دارای حق انتخاب برتر ‌کند. بدین‌ترتیب موضوع تبلیغات و بایدها و نبایدهای آن مورد توجه حقوق قرار گرفته است و برای ایجاد تعادل و نظم وانضباط در این حوزه تلاش‌هایی انجام شده است.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۱/٩/٦

/آسیب‌شناسی نهاد شورای حل اختلاف/
یک وکیل دادگستری: برخی صلاحیت‌های شورای حل اختلاف مغایر با قانون است

 یک کارشناس حقوقی معتقد است که در کنار اختصاص بودجه کافی به شورای حل اختلاف و آموزش ضمن خدمت به اعضای آن، باید از حضور قضات بازنشسته و وکلای دادگستری مرکز نیز در این شورا استفاده کرد.

 


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/۸/٢٦

قضات یکی از بال‌های فرشته عدالت هستند که بار اصلی تشخیص حق و باطل در پرونده‌های مدنی و کیفری را برعهده دارند. با وجود آنکه این خدمت گزاران هر روز با تمیز حق شهروندان سروکار دارند اما کمتر در مورد حقوق آنان سخن گفته می‌شود.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۱/۸/٢٠
بررسی حقوق دانش آموزان

 

 

حقوق دانش‌آموزان به مثابه حقوق بشر
دکتر اسدالله یاوری  عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار می‌دارد: دانش‌آموزان قبل از جایگاه خاص خود در عرصه آموزش و تعلیم و تعلم، همه انسان‌اند؛ بنابراین از حقوق انسانی مورد شناسایی که صرف نظر از دین، جنسیت، مذهب، نژاد و قومیت و سن به همه افراد جامعه انسانی تعلق می‌گیرد، برخوردارند. از سوی دیگر حقوق حمایتی مورد شناسایی خاص کودکان به ویژه در کنوانسیون حقوق کودک نیز در خصوص آنها لازم‌الرعایه است.

 


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۱/۸/۱٦
توسعه حقوق نیاز جامعه پیشرفته کنونی است تدابیر قانونی برای ضابطه مند کردن رسانه های دیجیتال

 

 

توسعه رسانه‌ها در روزگار کنونی، حقوق را هم تحت تاثیر گذاشته است. به صورتی که برخی از حقوقدانان به بررسی قواعد حاکم به رسانه‌ها پرداخته‌اند و قانونگذار مقرراتی را برای سامان دادن به رسانه‌ها به تصویب رسانده‌است. تلاش‌های حقوقدانان و قانونگذاران برای تنظیم حوزه رسانه‌ها، سبب به وجود آمدن گرایش جدیدی در حقوق به اسم حقوق رسانه شده است.ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۱/۸/۱۱

دکتر سید محمود کاشانی وکیل پایه یک دادگستری
قضایی کشور از وجود یک پرونده فساد بزرگ در شبکه بانکی کشور پرده برداشتند وبا صدور کیفرخواست برای گروهی از متهمان این پرونده و ارجاع آن به دادگاه انقلاب ، هر از چندی اخباری از سوی مقامات بلند پایه قضایی در باره این پرونده در رسانه ها منتشر شده است.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۱/۸/٦

یکی از موضوع هایی که باعث می‌شود قوانین مبهم و گنگ شوند، نسخ ضمنی و جزیی قوانین است؛ بدین ترتیب که نسخ برخی از مواد این قوانین باعث می‌شود که شهروندان در شناخت معتبر از نامعتبر با مشکل ‌مواجه شوند.
 
اما نسخ قوانین چیست و چرا قوانین نسخ می‌شوند؟ این سوالی است که در گفت‌وگو با کارشناسان مورد بررسی قرار می‌گیرد.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۱/۸/٢

در گفت‌وگوی کارشناسان حقوقی بررسی شد؛ جایگاه حق امنیت فردی در قوانین
 امنیت یکی از حقوق اساسی شهروندان و زیر بنای محکمی است که توسعه اقتصادی اجتماعی و فرهنگی بر روی آن بنا خواهد شد. همچنین امنیت یکی از اهداف حقوق و انگیزه‌هایی است که قانونگذار را به تصویب قانون ترغیب می‌کند.
در ادامه در گفت‌وگو با کارشناسان، به بررسی این مفهوم و تبعات آن خواهیم پرداخت.


 


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۱/٧/۳٠

فرحناز فردوسیان

 اسلام، به عنوان آخرین و کامل ترین دین الهی، برقراری عدل و برابری میان مردم جامعه را امری لازم فرض کرده است و تشکیل دستگاه قضاوت با هدف برپایی عدالت را پیش نیاز آن می داند. شرایط قضاوت در جامعه اسلامی، به گونه ای وضع شده است که جان، مال و ناموس مردم به دست افراد ناشایست نیافتد و حقوق فرد و جامعه فدای غرض ورزی ها و خواسته های شخصی یا گروه های سودجو و منحرف نشود.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :