mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- شنبه ۱۳٩٢/٥/۱٢

حکم قصاص در بیان آیت‌الله جوادی آملی:
قصاص شستن خون ‏‌با‌‏ خون‌‏ نیست/ پاسخ ابن‌عربی به منتقدان قصاص

آیت‌الله جوادی آملی می‌گوید: کسی نباید بگوید قصاص شستن خون با خون است زیرا خون بی‌‌‌گناه با خون قاتل شسته نمی‌‌‌شود. حضرت علی علیه‌‌‌السلام در این باره می‌فرماید: «رُدّوا الحجرَ من حیثُ جاء فإنّ الشرّ لا یدفعه إلاّ الشرّ».


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩٢/٥/۱۱

یت‌الله مصباح یزدی عنوان کرد
موارد وجوب قصاص از دیدگاه اسلام
رئیس موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره) گفت: گاهی اوقات قصاص فرد خاطی واجب می‌شود؛ در روایات است که اجرای یکی از حدود الهی می‌تواند برکاتی بیشتر از 40 روز باران برای یک شهر و امت داشته باشد.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩٢/٥/٥

علامه طباطبایی(ره) پاسخ می‌دهد
فلسفه حکم قصاص چیست + اعتراضات، اشکالات و پاسخ‌ها

همین‌ ملت‌ها که قصاص را جائز نمی‌‌دانند، آنجا که دفاع از استقلال و حریت و حفظ قومیتشان جز با جنگ صورت نمى‏‌‌بندد، هیچ توقفى و شکى در جواز آن نمی‌کنند و بى درنگ آماده جنگ می‌شوند.


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/٥/٢

ر گفت‌وگوی «حمایت» با دکتر علی نجفی تونا بررسی شد؛
قلمروی اجرای اصل سرزمینی بودن قوانین و مقررات جزایی
    

گروه قضایی- مهدیه سید میرزایی: اصل سرزمینی بودن قوانین و مقررات جزایی، یکی از اصول مهم حقوق جزا محسوب می‌شود. به موجب ماده 3 قانون مجازات اسلامی جدید، «قوانین جزایی ایران درباره کلیه اشخاصی که در قلمرو حاکمیت زمینی، دریایی و هوایی جمهوری اسلامی ایران مرتکب جرم شوند، اعمال می‌شود، مگر آنکه به موجب قانون ترتیب دیگری مقرر شده باشد».


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩٢/٤/٢٦

در گفت‌وگوی «حمایت» با دکتر ساعدی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی بررسی شد؛
دادگاه‌های صالح در حقوق تجارت بین‌الملل

گروه قضایی ـ مهدیه سیدمیرزایی: یکی از نکات مهم در سرنوشت قراردادهای تجاری بین‌المللی، چگونگی حل‌و‌فصل اختلاف‌های ناشی از تفسیر یا اجرای قراردادهاست. به دلیل اینکه بروز اختلاف‌های تجاری بر سرعت و امنیت اعمال تجاری تاثیر منفی می‌گذارد و سرمایه تجار را دستخوش فقدان امنیت می‌کند،


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/٤/٢٥

/فراز و فرودهای قانون جدید مجازات از نگاه حقوقدانان/
کشاورز از تغییرات قانون مجازات درباره «رجم» می‌گوید

رییس سابق اتحادیه سراسری وکلا، قانون جدید مجازات اسلامی را خوب توصیف کرد و گفت: از آنجا که در قانون جدید مجازات اسلامی با موارد و فرمول‌های نوینی مواجه هستیم، وکلا و حقوقدانان باید بازخوانی مجددی بر روی این قانون داشته باشند.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/٤/٢۳

بررسی اختلافات موجرو مستاجر در گفت‌وگو با کارشناسان حقوقی؛
قرارداد اجاره را چگونه ختم‌به‌خیر کنیم؟
    

گروه حقوقی- قرارداد اجاره همیشه به خوبی و خوشی به پایان نمی‌رسد و گاهی پایان اجاره با شروع اختلافات موجر و مستاجر همراه است. حل این اختلافات معمولا مدتی وقت دو طرف را می‌گیرد؛ اما با قواعدی که در قانون پیش‌بینی شده است از قبل می‌توان اجمالا دریافت که حق با کدام طرف است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩٢/٤/۱۸

فرهنگنامه نهادهای انقلاب اسلامی(14)
دادگاه‌های انقلاب اسلامی
 شاهین رضایی
 
در زمان بررسی و تصویب قانون اساسی، با اینکه دادسرا و دادگاه انقلاب در معرض توجه فراوان مقامات و محافل بود و عملکرد آن توجه همگان را به خود معطوف کرده بود، در قانون اساسی هیچ نامی از آن برده نشد، ولی در جریان مذاکرات این مجلس به موقتی بودن و ضرورت انحلال دادگاه‌های انقلاب پس از رفع نیاز، اشاره شده است.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩٢/٤/۱٧

 د‌ر گفت‌وگو با مد‌یرسابق مرکز خد‌مات تخصصی مالکیت فکری جهاد‌ د‌انشگاهی تهران بررسی شد‌
قانون مالکیت معنوی نیازمند‌ استاند‌ارد‌ سازی
    گروه قضایی، وحید‌ه کریمی- د‌ر د‌نیای امروزمالکیت معنایی گسترد‌ه تر از آنچه که د‌ر گذشته تصور می‌شد‌ یافته است. یکی از بحث‌ها د‌ر مالکیت موضوع مالکیت معنوی است. مالکیت معنوی بد‌وا مالکیت و تسلط قانونی و شرعی است.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩٢/٤/۱٦


در گفت‌وگوی «حمایت» با کارشناسان حقوقی بررسی شد؛
مهلت‌های قانونی در مطالبه وجه برات
    

گروه حقوقی- اسناد تجاری عنوانی کلی برای چک، سفته، برات و برخی اسناد مشابه دیگر است. البته در این خانواده، چک از همه محبوب‌تر است و مردم رغبت بیشتری به آن نشان می‌دهند. با وجود این، سفته و برات هم کاربرد خود را در جامعه دارند


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :