وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری مقالات و مطالب حقوقی
hassani.org
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/٢٠

چنانکه قانون مدنی ایران در ماده 336 تصریح داشته است، نتیجه استیفاء از عمل دیگری بدون انعقاد قرارداد کتبی یا شفاهی آن است که : « عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود »


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/۱٩

فقه محیط زیست

آیت‌الله دکتر سید مصطفی محقق داماد
به رغم آنکه منابع اولیه برای طرح بحث مستقل در باب محیط زیست و صدور فتاوای زیست محیطی در منابع اسلامی فراوان وجود داشته، با کمال تأسف در کتب فقهی بابی بدین عنوان اختصاص نیافته و این گونه فتاوا به نحو صریح در ابواب پراکنده بسیار اندک است. شاید علت عمده توجه فردنگرانه به ادله فقهی بوده است. در حالی که هر یک از دلائل را می‌توان با نگاهی دیگر تفسیر نمود. در اینجا می‌خواهیم فقط به عناوینی که لازم است مورد بحث قرار گیرد، اشاره کنیم و در فضایی مستقل به تفسیر آن بپردازیم:


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/۳/۱٤

یادداشت
بررسی فقهی نقش شلاق در بهشت رفتن افراد و نیز بر محیط زیست
سخنی گفته شده است که نمی توان مردم را با شلاق به بهشت برد! در این نوشته، حرف یاد شده، به صورت علمی و فقهی بررسی شده است.
 خبرگزاری فارس: بررسی فقهی نقش شلاق در بهشت رفتن افراد و نیز بر محیط زیست

ابوالفضل امامی*- سخنی گفته شده است که نمی توان مردم را با شلاق به بهشت برد! در این نوشته، حرف یاد شده، به صورت علمی و فقهی بررسی شده است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/۱۳

بسیاری از شرکت‌ها نه تنها مسئولیت توسعه منابع زیر‌زمینی را نمی‌پذیرند، بلکه حتی تمایلی نیز به ورود به این حوزه ندارند. این شرکت‌ها به جای پرداختن به این‌گونه موضوعات، خدمات و سرویس‌های ویژه‌ای مانند عملیات حفاری یا تست‌های لرزه‌نگاری را ارائه می‌دهند. قراردادهای حفاری را می‌توان نوعی از قراردادهای خدماتی به‌شمار آورد. قراردادهای حفاری در سه نوع عمده تنطیم می‌شوند که عبارتند از «قرارداد حفاری روزانه»، «قرارداد حفاری عمقی2» و «قرارداد کلید در دست».


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/۱۳

جایگاه پژوهش های فقهی در نظام عدالت کیفری

چکیده :
 توجه بدین نکته که باید پژوهش های فقهی به اندیشه راهبردی در زمینه ترسیم نظامی به نام نظام عدالت کیفری اسلامی تبدیل شود حایز اهمیت است. لازم است که تحقیقات فقهی- حقوقی به سوی ارائه اندیشه های جدید و نو حرکت کنند تا علاوه بر روشن شدن اهمیت و ضرورت این نوع پژوهش ها، موجبات کاربردی بودن مباحث در اجرای عدالت کیفری را فراهم آوریم.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/۱٢

درگفت‌و‌گوبا«حمایت» مطرح شد؛
اما و اگرهای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان

 گاهی پیش می‌آید، با دیدن معلول‌ جسمی روی ویلچر که تلاش می‌کند از یک سرپایینی ناهموار بالا برود، برای لحظاتی به کاستی امکانات‌ معلولان در جامعه بیندیشیم. در این هنگام ابهام‌هایی به ‌ذهن رخنه می‌کند و به این سوال منتهی می‌شود که «کدام قانون، حمایت‌گرحقوق معلولان است؟» جویای دیدگاه «دکتر علی‎همت محمود‌نژاد»، یکی از اعضای‌اصلی هیات‌ مدیره سازمان‌جهانی ‌معلولان(WDU) در این باره شده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۳/۳/۱۱

در گفت‌وگوبا «حمایت» مطرح شد؛
اما و اگرهای قوانین محیط زیستی

  در دهه‌‌های اخیر، توسعه شهرها و افزایش جمعیت انسانی و تغییرات اقلیمی و وقوع خشکسالی‌‌های مداوم و بلند مدت، باعث به‌‌وجود آمدن مسایل گوناگون زیست محیطی شده‌‌است.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۳/۳/۸

پرسش و پاسخ > قصاص
چرا پدر بخاطر کشتن فرزندش قصاص نمی شود؟

منبع : پایگاه حوزه

پرسش
شنیده ام اگر پدری فرزندش را بکشد قصاص نخواهد شد آیا این امر درست است و اگر چنین است علت آن چیست؟


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/۳/٧

عقد در لغت به معنای گره بستن، استوار کردن پیمان، عهد بستن، پیمان ازدواج بستن و توافق دو یا چند تن برای ایجاد یا انتفاء حقی است. صلح در لغت به معنای سازش کردن، آشتی کردن، توافق کردن، پیمانی که بر حسب آن دعوایی را حل و فصل کردن و پیمان تسلیم است.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315____ 66342303
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :