وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری مقالات و مطالب حقوقی
hassani.org
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/٢٦

تحلیل حقوقدانان از پدیده‌ای به نام «بدهکاران بانکی»

در سال‌های اخیر شاهد بدهکاران بانکی با مبالغ بسیار زیادی در کشور بودیم که تعلل در بازرسی و نظارت و حتی برخورد باعث به وجود آمدن فضای امنی برای بدهکاران بانکی دانه‌درشت شده است.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/٢٦

اما و اگرهای مجازات حبس

مجازات حبس که گاهی به‌عنوان یکی از مؤثرترین انواع مجازات در قوانین داخلی مطرح می‌شود، عمدتا در قانون مجازات اسلامی آمده است. این نوع مجازات صرف نظر از چگونگی تأثیر آن بر محکوم‌علیه (خوب یا بد) از دید عامه مردم و حتی بسیاری از وکلا و قضات به‌ عنوان مجازاتی است که می‌تواند هدف غایی ناشی از مجازات‌ها را که همان ارعاب و جلوگیری از بازگشت مجدد به جرخه جرم است، تأمین کند.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۳/۳/٢٥

نکات کلیدی در تنظیم یک قرارداد:

قرارداد یا عقد عبارت است از توافق دو اراده و در جهت ایجاد یک اثر حقوقی ولی قانونگذار ایران در ماده ۱۸۳ قانون مدنی عقد را چنین تعریف نموده‌است


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/٢٠

ماده 337 قانون مدنی شرایط تحقق استیفااز مال غیر را معین نموده » استیفاء کننده از مال دیگری زمانی در مقابل صاحب مال مسئولیت پرداخت اجرت المثل را پیدا می کند که شرایط استیفاء و ایجاد الزام به پرداختن اجرت المثل تحقق یافته باشد.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/٢٠

چنانکه قانون مدنی ایران در ماده 336 تصریح داشته است، نتیجه استیفاء از عمل دیگری بدون انعقاد قرارداد کتبی یا شفاهی آن است که : « عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود »


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/۳/۱٩

فقه محیط زیست

آیت‌الله دکتر سید مصطفی محقق داماد
به رغم آنکه منابع اولیه برای طرح بحث مستقل در باب محیط زیست و صدور فتاوای زیست محیطی در منابع اسلامی فراوان وجود داشته، با کمال تأسف در کتب فقهی بابی بدین عنوان اختصاص نیافته و این گونه فتاوا به نحو صریح در ابواب پراکنده بسیار اندک است. شاید علت عمده توجه فردنگرانه به ادله فقهی بوده است. در حالی که هر یک از دلائل را می‌توان با نگاهی دیگر تفسیر نمود. در اینجا می‌خواهیم فقط به عناوینی که لازم است مورد بحث قرار گیرد، اشاره کنیم و در فضایی مستقل به تفسیر آن بپردازیم:


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/۳/۱٤

یادداشت
بررسی فقهی نقش شلاق در بهشت رفتن افراد و نیز بر محیط زیست
سخنی گفته شده است که نمی توان مردم را با شلاق به بهشت برد! در این نوشته، حرف یاد شده، به صورت علمی و فقهی بررسی شده است.
 خبرگزاری فارس: بررسی فقهی نقش شلاق در بهشت رفتن افراد و نیز بر محیط زیست

ابوالفضل امامی*- سخنی گفته شده است که نمی توان مردم را با شلاق به بهشت برد! در این نوشته، حرف یاد شده، به صورت علمی و فقهی بررسی شده است.


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/۱۳

بسیاری از شرکت‌ها نه تنها مسئولیت توسعه منابع زیر‌زمینی را نمی‌پذیرند، بلکه حتی تمایلی نیز به ورود به این حوزه ندارند. این شرکت‌ها به جای پرداختن به این‌گونه موضوعات، خدمات و سرویس‌های ویژه‌ای مانند عملیات حفاری یا تست‌های لرزه‌نگاری را ارائه می‌دهند. قراردادهای حفاری را می‌توان نوعی از قراردادهای خدماتی به‌شمار آورد. قراردادهای حفاری در سه نوع عمده تنطیم می‌شوند که عبارتند از «قرارداد حفاری روزانه»، «قرارداد حفاری عمقی2» و «قرارداد کلید در دست».


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/۳/۱۳

جایگاه پژوهش های فقهی در نظام عدالت کیفری

چکیده :
 توجه بدین نکته که باید پژوهش های فقهی به اندیشه راهبردی در زمینه ترسیم نظامی به نام نظام عدالت کیفری اسلامی تبدیل شود حایز اهمیت است. لازم است که تحقیقات فقهی- حقوقی به سوی ارائه اندیشه های جدید و نو حرکت کنند تا علاوه بر روشن شدن اهمیت و ضرورت این نوع پژوهش ها، موجبات کاربردی بودن مباحث در اجرای عدالت کیفری را فراهم آوریم.


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315____ 66342303
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :