mohassani - موسسه حقوقی عدل محمد حسنی


موسسه حقوقی عدل محمد حسنی
گردآوری وارائه مطالب متنوع و سودمندحقوق خصوصی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- شنبه ۱۳٩۱/۱٠/۳٠

روش های حل‌ و فصل اختلافات بیمه‌ای

یکی از موضوعاتی که گاه برای شهروندان در حوزه بیمه ایجاد مشکلاتی می‌کند، اختلاف بین‌ بیمه‌گران و بیمه‌گزاران است. موضوع هایی مثل اینکه بیمه‌گر حاضر نمی‌شود تعهدات خود را کامل انجام دهد یا بیمه‌گزار انتظار دارد که وی به میزان بیشتری جبران خسارت کند. در گفت‌وگو با کارشناسان، به بررسی راهکارهای حل اختلافات بیمه‌ای می‌پردازیم.

 


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۱/۱٠/٢٧

یکی از حقوق شهروندان، امنیت است. برخی حتی امنیت را هدف حقوق می‌دانند و معتقدند قوانین باید هدف عالی افزایش امنیت را تامین کنند.
 دولت در معنای عام خود، تکلیف تامین این حق شهروندان را برعهده دارد و در کشورهای مختلف بخش عمده‌ای از این وظیفه به وسیله نیروی پلیس تامین می‌شود. امروزه در برخی کشورها خصوصی‌سازی تا به آنجا پیش رفته است که حتی تامین امنیت نیز در حال واگذاری به بخش خصوصی است. در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم.


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/۱٠/۱٥

محاربه نیازمند سلب امنیت مردم نیست
 برخی از جرایم برای جامعه حساسیت بیشتری دارند. معمولا جرایم علیه امنیت و آسایش عمومی با توجه به این‌که کلیت نظام و موجودیت آن را مورد هدف قرار می‌دهند، اهمیت دارد. یکی از مهم ترین این جرایم محاربه و افساد فی‌الارض است.


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/۱٠/۸

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای خرید کالایی به بازار مراجعه کردیده‌اید و پس از بازگشت به خانه متوجه شده‌اید که کالای خریداری شده فقط از نظر ظاهر شبیه کالایی است که شما همیشه می‌خریده‌اید. با دقت در کالای خریداری شده متوجه می‌شوید که کپی زیرکانه‌ای از کالای مورد نظر شما بوده و شکل، رنگ و طرح آن با تغییراتی جزیی کپی شده است.


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۱/٩/٢٦

مفهوم فرهنگ و جایگاه میراث فرهنگی
 یک کارشناس حقوقی در پاسخ به این سوال که میراث فرهنگی به چه معناست و این ترکیب چگونه به وجود آمده است؟ می‌گوید: در کتاب «فرهنگ: مروری انتقادی بر مفاهیم و تعاریف» با گردآوری ۱۶۴ تعریف مختلف از مفهوم فرهنگ اظهار کرده‌اند که این مفهوم در اغلب موارد به سه برداشت عمده می‌انجامد:


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۱/٩/٢۳

چکیده: یکی از موضوعاتی که از دیرباز در حقوق مسئولیت مدنی مطرح بوده است، دخالت زیان دیده و تقصیر او در ورود زیان به او و تأثیر آن بر دعوای مسئولیت مدنی است. در حقوق رم، در فرضی که زیان دیده مرتکب تقصیر میشد، از دریافت هر نوع خسارت محروم میشد، بدون اینکه نوع و میزان دخالت او در وقوع زیان بررسی شود. در نظام قدیم کامن لا نیز این قاعده حاکم بود. اما به مرور، این قاعده در نظام-های حقوقی غربی، به ویژه کامن لا تعدیل شده است. اما در حقوق اسلام از همان ابتدا تجزیه و تقسیم مسئولیت پذیرفته شده است و سیر تحول اندیشه های موجود، در حقوق اسلام و نظامهای حقوقی غربی، به ویژه نظام کامن لا، موضوع این مقاله است.


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/٩/۱٠

مقررات‌گذاری در حوزه تبلیغات از زمانی مورد توجه قرار گرفت که تحقیقات از تاثیر عمیق تبلیغات بر مخاطبان پرده برداشت. تبلیغات می تواند آنان را تنوع طلب، جویای رفاه و احیانا دارای حق انتخاب برتر ‌کند. بدین‌ترتیب موضوع تبلیغات و بایدها و نبایدهای آن مورد توجه حقوق قرار گرفته است و برای ایجاد تعادل و نظم وانضباط در این حوزه تلاش‌هایی انجام شده است.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۱/٩/٦

/آسیب‌شناسی نهاد شورای حل اختلاف/
یک وکیل دادگستری: برخی صلاحیت‌های شورای حل اختلاف مغایر با قانون است

 یک کارشناس حقوقی معتقد است که در کنار اختصاص بودجه کافی به شورای حل اختلاف و آموزش ضمن خدمت به اعضای آن، باید از حضور قضات بازنشسته و وکلای دادگستری مرکز نیز در این شورا استفاده کرد.

 


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۱/۸/٢٦

قضات یکی از بال‌های فرشته عدالت هستند که بار اصلی تشخیص حق و باطل در پرونده‌های مدنی و کیفری را برعهده دارند. با وجود آنکه این خدمت گزاران هر روز با تمیز حق شهروندان سروکار دارند اما کمتر در مورد حقوق آنان سخن گفته می‌شود.


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۱/۸/٢٠
بررسی حقوق دانش آموزان

 

 

حقوق دانش‌آموزان به مثابه حقوق بشر
دکتر اسدالله یاوری  عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی اظهار می‌دارد: دانش‌آموزان قبل از جایگاه خاص خود در عرصه آموزش و تعلیم و تعلم، همه انسان‌اند؛ بنابراین از حقوق انسانی مورد شناسایی که صرف نظر از دین، جنسیت، مذهب، نژاد و قومیت و سن به همه افراد جامعه انسانی تعلق می‌گیرد، برخوردارند. از سوی دیگر حقوق حمایتی مورد شناسایی خاص کودکان به ویژه در کنوانسیون حقوق کودک نیز در خصوص آنها لازم‌الرعایه است.

 


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
موسسه حقوقی عدل محمدحسنی (شماره ثبت31619) انجام امور وکالت و ارائه کلیه خدمات حقوقی توسط گروه وکلای دادگستری . تلفن تماس تهران : 66342315 چهت اطلاعات بیشتر به وب سایت موسسه مراجعه شود : http://mohammadhassani.ir/
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :