وبلاگ حقوقی محمد حسنی
گردآوری مقالات و مطالب حقوقی
hassani.org
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/٦/٤

 اوایل هفته جاری بود که  هیات عمومی دیوان عدالت اداری در پی شکایات متعدد دارندگان بیمه‌‏نامه شخص ثالث، مصوبه وزرای عضو کمیسیون امور اجتماعی و دولت الکترونیک را به علت مغایرت با «قانون اصلاح قانون بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی در مقابل شخص ثالث» ابطال کرد


ادامه مطلب ...
- یکشنبه ۱۳٩۳/٦/٢

 سازمان ها و نهادها چه تکالیفی در برابر افراد معلول دارند؟
دادرسی الکترونیک دستاوردی بزرگ برای معلولان
 4 درصد از جمعیت کشور را افرادی تشکیل می‌دهند که معلول هستند، براساس آمار بهزیستی در حال حاضر حدود ۱۲ میلیون معلول در کشور زندگی می‌کنند. علاوه بر آن سالانه حدود 20هزار نفر در تصادفات جاده‌ای کشته شده و متاسفانه پنج تا هفت برابر این آمار نیز در تصادفات دچار معلولیت می‌شوند. در قوانین کشور ما مواد مختلفی برای زندگی بهتر این افراد طراحی شده است، مواردی که اگر رعایت شود بخش زیادی از مشکلات این گروه حل می‌شود. در این گزارش با بخشی از این وظایف قانونی که ارگان‌ها و دستگاه‌های مختلف به عهده دارند آشنا می‌شویم.
قانون جامع حمایت از معلولان و آیین‌نامه‌های اجرایی آن در سال 83 تصویب شده است. آیین‌نامه‌ و قانونی که وظایف هر بخش را معین کرده است.


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٥/٢٠


نظر آیت‌الله مکارم‌شیرازی درباره افزایش دیه ماه‌های حرام

آیت‌الله مکارم‌شیرازی در پاسخ به استفتایی نظر خود را درباره تغلیظ دیه در ماه‌های حرام سال اعلام کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، متن پرسش و پاسخ این مرجع تقلید به شرح زیر است:


ادامه مطلب ...
- دوشنبه ۱۳٩۳/٥/۱۳

آیا حکم صریحی در خصوص غیرمالی بودن دعوای تخلیه و مالی بودن خلع ید (در صورت اختلاف درمالکیت) وجود دارد؟


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۳/٥/۱۱

در گفت‌وگو با  یک مدرس  دانشگاه مطرح شد
پول‌شویی، جرم یقه سفیدها
 
از دیدگاه مقام معظم رهبری، مبارزه با فساد اقتصادی یکی از اولویت‌های کشور است. ایشان در بیانات مختلف، توجه متولیان کشور را به این موضوع جلب کرده‌اند.  یکی از موضوعاتی که در راستای مبارزه با فساد اقتصادی باید مد نظر قرار بگیرد مبارزه با پدیده پولشویی است. این بزه آثار و تبعات منفی فراوانی در عرصه‌های مختلف اقتصادی و اجتماعی دارد البته این مساله فقط مشکل کشور ما نیست.


ادامه مطلب ...
- پنجشنبه ۱۳٩۳/٥/٩

چنانچه در فرضی شخص حقوقی دارای مسئولیت کیفری شناخته شود به عنوان مثال به پرداخت دیه درحوادث کاری یا در حوادث دیگر


ادامه مطلب ...
- سه‌شنبه ۱۳٩۳/٥/٧

تبادر ، اصطلاحی در اصول فقه ، در مبحث الفاظ . تبادر در لغت به معنای پیش دستی کردن ، پیشی گرفتن ، شتاب کردن ، مسابقه دادن و بردن مسابقه است


ادامه مطلب ...
- شنبه ۱۳٩۳/٥/٤

با توجه به فحوای تبصره۱ ماده ۹ قانون افزایش بهره­وری کشاورزی و منابع طبیعی مصوب ۱۳۸۹ و نظر به اینکه فلسفه وضع ماده۹ که تبصره۱ ذیل آن درج شده است تثبیت مالکیت دولت است که جلوگیری از تزلزل این مالکیت را می­توان از مقدمات آن دانست و این امر بالذات اقتضاء دارد که سرانجام آرای مربوطه به تشخیص منابع طبیعی از مستثنیات در نقطه­ای قطعی وتعیین تکلیف گردد:


ادامه مطلب ...
- جمعه ۱۳٩۳/٥/۳

سؤال
۱ـ آیا آراء صادره ازهیأت حل اختلاف اداره ثبت اسناد و املاک در راستای قانون تعیین تکلیف اراضی و ساختمانهای فاقد سند رسمی مصوب ۲۰/۹/۱۳۹۰ قابل اعتراض در محاکم عمومی می­باشد یاخیر؟ درصورت مثبت بودن آیا هیأت تکلیف دارد در ذیل رأی به آن اشاره کند یا خیر؟ و همچنین مدت حق اعتراض چقدر است؟
آیا برای منازلی که از نظر متراژ و مساحت برابر با مقررات شهری حد نصاب لازم را برای صدور سند مستقل ندارد می­توان در راستای ماده۱ همین قانون سند مفروزی صادر کرد یا خیر؟


ادامه مطلب ...
- چهارشنبه ۱۳٩۳/٥/۱

« انواع نهادهای سازش در نظام حقوقی کشورهای جهان »

در غالب کشورها ، در نظامهای حقوقی آنها ، علاوه بر سیستم رسمی دادگستری نهادهای مردمی نیز در کنار دادگستری به حل و فصل اختلافات مشغولند .


ادامه مطلب ...
مطالب قدیمی تر » « مطالب جدیدتر
محمدحسنی
وبلاگ حقوقی محمدحسنی درصورتی که نیاز به وکیل دارید می توانید به موسسه حقوقی عدل فردوسی مراجعه نمایید- آدرس : تهران ، خیابان انقلاب اسلامی ، بین میدان فردوسی و لاله زار ، پلاک 630 ، واحد 9 --تلفن تماس تهران: 66342315____ 66342303
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :